Persil Persil Premium

Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekerini Çıkarma

Ön cebinizdeki tükenmez kaleminiz mi aktı? Çamaşır makinesine yanlışlıkla en sevdiğiniz pantolonunuzla beraber dolma kalem mi attınız? Veya yazıcınızın mürekkep kartuşunu yerleştirirken kartuş sızdırmaya mı başladı? Giysilerdeki ve ev eşyalarındaki mürekkep ve kalem lekelerin verdiği koyu renkte ve kötü görünen lekeleri çıkarabilirsiniz.

Mürekkep ve Kalem Lekesi Türleri

Mürekkep lekesi ile karşılaşınca ilk yapmanız gereken, sebebini bulmaktır. Marker mı? Tükenmez kalem mi? Yazıcı mürekkebi mi? Mürekkep lekesinin türü, sonraki adımlarınızı belirleyebilir.

Giysilerden Mürekkep Çıkarma: Adım Adım

 1. Lekeyi, emici ucu alkole batırılmış pamuklu çubukla hafif hafif dokunarak ön işleme tutun ve ardından az miktarda Persil veya Persil Color Jel ile ön işleme alın
 2. Kumaşı, etiketine göre mümkün olduğunca yüksek sıcaklıkta yıkayın.
 3. Mürekkep ve kalem lekesinin çıktığından emin olun.
 4. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Deterjan

 • Ön işleme ve yıkama öncesinde ürünün etiketindeki talimatları iyice okuyun. Persil , lekelerin çıkarılmasında beyaz çamaşırlarda oldukça etkilidir. Persil Color Jel lekeleri çıkarırken aynı zamanda renkli çamaşırlarınızı parlak tutar. Mürekkep lekesinin alkolle ön işleme tutulması ve ardından az miktarda Persil veya Persil Color Jel deterjanın doğrudan lekeye uygulanması, leke çıkarmadaki etkililiği artırır.

Lekede Ön İşlem

Çoğu yuvarlak uçlu kalem lekesi veya diğer türlerde tükenmez kalem mürekkeplerinin neden olduğu lekelerde, sadece bir parça sıvı deterjanı doğrudan lekenin üstüne dökmeniz ve kumaşa hafifçe yedirmeniz yeterlidir.

Yazıcı mürekkebinde, kumaşın her iki tarafına iki kâğıt havlu koyarak mürekkebi olabildiğince çekmeye çalışın. Kumaşın arkasını ovalayarak mürekkep lekesini olabildiğince çıkarın.

 • Alkol ile ön işlem

 • Her durumda, mürekkep lekesinin emici ucu alkole (eczanelerde mevcuttur) batırılmış pamuklu çubukla hafif hafif dokunarak ön işleme tutulması önerilir, ardından uygun miktarda Persil veya Persil Color Jel deterjanı doğrudan lekenin üstüne dökerek kısa bir süre (10 dakikaya kadar) emmesini bekleyin.

Mürekkep Lekeli Kumaşı Yıkama

Wash the fabric immediately after pre-treatment. Many ball pen inks are water soluble, making stain removal simple. But there are also some stubborn ink stains where oxygen bleach is necessary to get rid of it. In that cases do the washing at the highest recommended temperature and use Sil 1 for All Stain Remover Salt together with your selected Persil detergent for washing, but before check the care label to see whether oxygen bleach is allowed.

Lekeyi Kontrol Etme

 • Yıkama sonrası lekeyi kontrol edin

 • Yıkama sonrasında lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Koyu renk gömlekteki veya jean pantolondaki mürekkep lekesini çıkartırken, giysi kuruyana kadar lekenin çıkıp çıkmadığını anlamayabilirsiniz. Bu giysileri önce daima havalandırarak kurutun. Kurutucuya atıldıklarında leke yerleşir ve çıkarılması güçleşir. Leke hala görünüyorsa, bu adımları tekrarlayın.

Farklı Türlerdeki Çamaşırlardan ve Özel Kumaşlardan Mürekkep Lekelerini Çıkarma

Çanta, masa örtüsü, takım elbise ve elbise gibi belirli türde çamaşırlar makinede yıkamaya uygun olmayabilir, ancak elde yıkamaya uygun olabilir. Bu gibi durumlarda lekeyi ön işleme tutun, ardından ürünü nazikçe elde yıkayın, dikkatle durulayın ve havalandırarak kurutun.

Bazı kumaşlarda bu adımları uygularken dikkatli olun. Kot, vinil, polyester, naylon ve keten gibi dayanıklı kumaşlar, mürekkep ve kalem lekelerinde kolayca ön işleme tutulup ardından çamaşır makinesinde yıkanabilir. İpek, süet, deri ve yün gibi diğer kumaşlar, zarar görmemesi için elde yıkanmalıdır.

Mürekkep ve Kalem Lekeleri: Özel Koşullar

Kumaş yıkandıktan veya kurutulduktan sonra lekenin çıkarılması, lekenin ıslak olduğu zamandan daha zordur. Eski, kurumuş lekeleri çıkarmak için yukarıda verilen tavsiyelere göre hareket ederek önce alkol ve ardından Persil veya Persil Color Gel uygulaması ile ön işlemeye tutun.

Giysiyi seçtiğiniz Persil deterjan çözeltisinde 1-2 saat, hatta mümkünse gece boyu bekletin. Ardından mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.  

Gerekirse bu işlemi tekrarlayın.

Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekeleri için Ev Yapımı Çözümler

Ev yapımı leke çıkarıcılar ve doğal leke çıkarıcılar bazen işe yarayabilir ancak çoğunlukla, kaçınmak isteyebileceğiniz, öngörülemeyen sonuçlar doğurur. Limon suyu, hidrojen peroksit ve ağartıcı giysinizin rengini değiştirebilir. Sirke, çamaşır makinenizin plastik ve kauçuk malzemelerine hasar verebilir. Çoğu doğal leke çıkarıcının etki süresi de oldukça uzundur.

 • Mürekkep ve tükenmez lekesini kolayca çıkardınız!

 • Mürekkep ve tükenmez kalem lekeleri tazeyken kolayca çıkarılabilir, o yüzden lekeye olabildiğince hızlı müdahale edin.