Persil Persil Premium

Kan Lekelerini Çıkarma

Kan lekeleri çoğunlukla beklenmediktir. Çocuğunuz düşüp dizini sıyırdığında veya tıraş olurken yüzünüzü kestiğinizde, kan lekeli giysilerle kalmak zorunda değilsiniz. Basit birkaç adımla kan lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz.

Kan Lekesi Türleri

Çocuğunuzun burnundan akan kan, akşam yemeği için temizlediğiniz balığın kanı veya regl kanı giysileri çabucak lekeler ve uzun süre bekletilirse çıkarması güç olabilir. Kan lekesi kıyafetlere yerleşmeden hızlıca hareket etmelisiniz.

Kan Lekesini Çıkarma: Adım Adım

 1. Çamaşır tipi ve rengine uygun Persil deterjanını seçin
 2. Önce renk solmazlığını kontrol ederek ön işleme alın
 3. Çamaşırınızı bekletmeden yıkayın
 4. Lekenin çıktığından emin olun
 5. Gerekirse işlemi tekrarlayın

Deterjanınızın Seçilmesi

Kan Lekesini Ön İşleme Tutma

 • Kan lekesini soğuk suda durulayın

  Az miktarda Persil Sıvı Deterjan uygulayın

 • Kan lekelerini çıkarmak için her zaman olabildiğince hızlı hareket edin. Lekeyi soğuk suyla yıkayarak fazla kanı olabildiğince giderin. Sıcak su kullanmayın; lekenin yerleşmesine ve kalıcı olmasına yol açabilir.

  Ardından doğrudan lekenin üzerine az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Color Jel dökerek bölgeyi ön işleme tutun, hafifçe ovalayın ve 5 dakika bekletin.

  Renkli kumaşlarda, renk solmazlığını daima önceden kontrol edin.

Yıkama ve Durulama

Ön işlem sonrasında kumaşı seçtiğiniz Persil deterjanla yıkayın.

Makinenizi 30°C veya 40°C’lik bir programa ayarlayın, lekeli kumaşı yıkayın. Seçtiğiniz deterjanın “çok kirli çamaşır” dozajını kullanın.

Lekeyi Kontrol Etme

 • Yıkama sonrası lekeyi kontrol edin

 • Kan lekeli giysileri kurutucuya yerleştirmeden önce daima lekenin tamamen çıktığından emin olun. Aksi halde ön işlemi tekrarlayın.

 • Giysiyi ıslatın

 • Eğer zorlu bir leke ise giysiyi Persil deterjanı ile hazırladığınız cözeltide 10 ila 30 dakika bekletip ardından kumaşı tekrar yıkayabilirsiniz.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Kan Lekelerini Çıkarma

Yukarıdaki adımlarla gömlek ve jeanlerdeki kan lekelerini çıkarabilirsiniz, ama ya çarşaflardan, iç çamaşırlarından veya diğer türlerde çamaşırlardan kan lekesi çıkarmanız gerekirse? Çoğu durumda, lekeli çamaşırın türüne bakılmaksızın yukardaki adımlar kan lekelerini çıkarmada etkilidir.

Ancak lekeli kumaşın türünü de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İpek, polyester, deri ve keten gibi belli kumaşlar narindir. Seçtiğiniz leke çıkarıcının ön işleme veya yıkama öncesinde bunlarla kullanım için uygun olduğundan emin olun. Tuz, kabartma tozu ve sirke gibi belli doğal ev çözümlerinin bu giysilerdeki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olduğunu duymuş olsanız da, mümkünse bunları kullanmaktan kaçının. Persil çamaşır makinenizde çalışmak ve giysilerinizi temizlemek için özel olarak formüle edilmiştir. Tuz ve sirke bu özelliğe sahip değildir ve makinenizdeki kauçuk, metal ve plastik parçalara zarar verebilir.

Kan Lekeleri için Özel Durumlar

Eski kan lekesinin çıkarılması, taze kan lekelerinden kurtulmak kadar basit değildir. Eğer doğru ürüne sahip değilseniz bu işlem oldukça zor olacaktır. Persil gibi bir deterjan, bu tür lekelerin çıkarılabilmesinde etkilidir. Giysiyi yaklaşık bir saat süreyle ılık su ve Persil karışımında bekletin. Sudan çıkarın, aynı deterjanla ön işleme tutun, ardından soğuk suda yıkayın. Yün, ipek veya diğer narin kumaşlarda Perwoll kullanın.

 • Kan lekesini kolayca çıkardınız!

 • Bu ipuçlarını kullanarak kan lekelerinden kolayca kurtulun.