Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerine Genel Bakış

Saç boyası kalıcı olduğundan, dikkat etmeniz ve giysinize bulaştırmamanız gerekmektedir. Damlatacak olursanız da hızla davranmalısınız.

 

Bazı saç boyaları doğal ürünlerden, bazıları kimyasallardan yapılmıştır. Her durumda, lekeleme özelliğine sahiptirler. Bazen bu boyanan şey, giysiniz olabilir.

 

Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerini Çıkarma

Saçınızdan giysilerinize geçen boyayı çıkarmakta kullanılan bazı geleneksel yöntemler işe yaramaz. Hatta, çoğu saç boyası ve giysi kazasında en iyi seçenek, giysiyi kuru temizleyiciye götürmektir.

 

Ancak bu lekeyi evde çıkarmaya çalışacaksanız, şunları yapmalısınız.

 

  1. Uygun bir Persil deterjan seçin
  2. Lekeyi ön işleme tutun
  3. Yıkayıp durulayın
  4. Lekenin çıktığından emin olun

 

Bir Deterjan Seçme

Renkli giysilerde Persil Color Jel kullanın; beyaz ve renk vermeyen giysilerde Persil Gülün Büyüsü Jel kullanın. Leke ipek veya yün gibi hassas bir kumaşta ise, Perwoll kullanarak elde yıkayın.

 

Ön İşlem ve Suda Bekletme

Doğrudan lekenin üstüne Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Color Jel uygulayın, hafifçe yedirin ve 10 dakika bekletin.

 

Lekede solma belirtisi yoksa Persil deterjanınızı (giyside oksijenli ağartmaya izin verilmesi koşuluyla en uygunu Persil olacaktır, bakım etiketindeki talimatlara bakın) ılık suyla karıştırın ve kumaşı bir saat daha karışıma batırın.

 

Yıkama ve Durulama

Saç boyası lekelerini çıkarma ihtimalini artırmak için Persil gibi ağartıcı içeren bir deterjan kullanılması önerilir. Giysiyi, kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın. Bu bilgiyi giysinin etiketinden alabilirsiniz.

 

Lekeyi Kontrol Etme

Kurutmadan önce, lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını daima kontrol edin. Aksi halde lekeyi tekrar ön işleme tutun, ardından yıkayıp durulayın.

 

Bu çözümün garanti edilmediğini ve her zaman işe yaramayabileceğini unutmayın. Saç boyası lekelerinde bazen en iyi leke çıkarma yöntemi, işi bir profesyonele bırakmaktır.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.