Skip to Content

Çikolata Lekesini Çıkarma

Bir çoğumuz arada bir çikolata ziyafeti çekmekten hoşlanırız ve aynı zamanda çikolata çocuklarımızın en sevdiği tatlılardan biridir. Ancak, çikolata üstünüze bulaşabilir ve giysilerinizi kolaylıkla lekeleyebilir. Çıkarılacak lekeler için size yardımcı olacak ipuçları aşağıda verilmektedir.

Kakao ile kirlenmiş bir el taze hazırlanmış bir çikolatalı pralin tutuyor, arka plandaki kasede ve masada ise bulanık pralinler duruyor.

Çikolata Lekesi Türleri

Çikolatalı dondurma, çikolatalı süt, çikolata sosu, çikolatalı pasta... olası çikolatalı tatlıların listesi bu şekilde uzayıp gider. Lekeden kaçınmak için elinizden geleni yapsanız da, kaçamadığınız zaman nasıl çıkaracağınızı bilmeniz önemlidir. Neyse ki bu istenmeyen lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Çikolata Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Giysinin üstünden olabildiğince çikolatayı alın
 2. Giysinin tersini çevirerek lekenin arkasını suyla yıkayın.
 3. Kumaş türü ve rengine uygun bir Persil deterjan seçin
 4. Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler uygulayarak lekeyi ön işleme tutun
 5. Giysinin etiketine göre mümkün olan en sıcak suda yıkayın
 6. Lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin

Hızlı Hareket Edin

Çikolata lekesini etkin biçimde çıkarmak için ilk yapmanız gereken, giysiden olabildiğince çikolatayı almaktır. Ardından giysinin tersini çevirerek lekenin arkasını soğuk musluk suyu veya maden sodasıyla yıkayın.

Bir Deterjan Seçme

Kumaşın türüne ve rengine en uygun deterjan ve leke çıkarıcıyı seçin.

Persil inatçı ve kurumuş çikolata lekelerinde oldukça etkilidir, ancak bakım etiket talimatlarına ve özellikle oksijenli ağartmaya izin verilip verilmediğine dikkat edin.

Bölgede Ön İşlem Uygulama

Kumaşın yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin, ardından lekeye az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel / Persil Renkliler deterjan uygulayın. Kumaşın içine geçene kadar iyice ovalayın. Giysiyi en az 15 dakika suya yatırın, lekeyi arada bir ovalayın.

Yıkama ve Durulama

Giysinin etiketini kontrol ederek izin verilen en yüksek yıkama sıcaklığını saptayın.Çok kirli çamaşırlar için önerilen dozda Persil deterjanla yıkayın.

Yıkadıktan Sonra Çikolata Lekesini Kontrol Edin

Yıkadıktan sonra lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını daima kontrol edin. Aksi halde yukarıdaki adımları tekrarlayarak gerekirse seçtiğiniz Persil deterjanın miktarını artırın ve suda bekletme süresini uzatın.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Çikolata Lekelerini Çıkarma

Bu adımların çoğu gömlek, pantolon ve çorap gibi giysilerdeki çikolata lekelerinin çıkarılmasında etkili olur. Giysiniz makinede yıkamaya uygun değilse, örneğin suni ipek, yün, ipek veya asetat ise, giysiyi veya ev eşyasını Perwoll ile elde yıkayarak  temizleyin.

Beyaz Giysilerdeki Çikolata Lekelerinin Çıkarılması

Beyaz gömleğinizdeki veya pantolonunuzdaki çikolata lekesini mi çıkarmak istiyorsunuz? Dikkat etmezseniz, bu kahverengi leke çabucak kalıcı hale gelebilir. En iyi çözüm yollarından biri, çikolatayı katı hâle getirmektir. Bunun için giysiyi plastik torba içinde buzdolabına koyun. Leke donduğunda kaşık veya kör bir bıçak yardımıyla çikolatayı giysiden çıkarın.

Bunun ardından yukarıdaki adımları uygulayarak giysiyi suyla temizleyin, ön işleme tutun ve yıkayın ve lekeden kurtulun.

Çikolata Lekeleri için Özel Durumlar

Leke eski veya kurumuş ise ne yapacaksınız? Kurumuş çikolata lekesinin çıkarılması sandığınız kadar zor değildir. Püf noktası, önceden ılık suya batırmaktır. Lekeyi seçtiğiniz deterjan çözeltisi içinde bir gece boyunca bekletin ve ertesi gün yıkayın.

Çikolata ve lekeleri, hayatın bir gerçeğidir. Bir anlık mutluluğun en sevdiğiniz giysinizi mahvetmesine izin vermeyin. Bu basit adımlarla çikolata lekelerinden kurtulun.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Spor atletli ve terli bir kadın arkadan görünüyor.

  Gömleklerden Ter Lekelerini Çıkarma

 • Bir cappuccino veya kahve üzerinde süt köpüğü ile bir desen oluşturuluyor.

  Kahve ve Çay Lekelerini Çıkarma