Skip to Content

SSS

Beyaz çamaşırlarla dolu hasır bir sepet.

Dozaj şemasındaki semboller ne anlama gelir? Dozaj şeması nedir?

Her Persil paketinin üzerinde bulunan dozaj tablosu, kıyafetlerin yıkanması gereken dozaj miktarını gösterir.

Dozaj miktarı, çamaşırların kirlilik düzeyine (sütunlarda gösterilmektedir) ve bölge suyunun sertliğine (satırlarda gösterilmektedir) dayalıdır.

Doğru doza nasıl karar verebilirim?

Her Persil paketinde belirli bir dozaj önerisi yer alır. En uygun deterjan miktarı, makinedeki çamaşır miktarına, kirlilik düzeyine ve su sertliğine göre değişir. Çok kirli çamaşırlar için ön yıkama yapılacaksa önerilen en düşük dozu seçin.

Yalnızca deterjan dozunu doğru ayarlayarak çevreyi korumaya katkı sağlar, paradan tasarruf eder ve makine ve dokuda birikintiler oluşmasını önlersiniz.

Yaşadığım bölgedeki su sertliği hakkında nereden bilgi edinebilirim?

Bölgenizdeki su sertliği hakkında bilginiz yoksa su tedarikinizi gerçekleştiren şirkete sorabilirsiniz. Önerimiz: Su tedarikçinizin iletişim bilgilerini su faturasının üzerinde veya İnternetten bulabilirsiniz.

Su sertliği ne anlama gelir?

Su sertliği, bir litre suda bulunan çözünmüş kireç miktarını gösterir ve milimol cinsinden kalsiyum karbonat (CaCO3) olarak ölçülür. Örneğin, Almanya'da su sertliği genellikle Almanya'da kullanılan derecelerle ölçülür (1º dH, bir litre suda yaklaşık 0,19 milimol CaCO3'e tekabül eder).

Bu, ambalaj üzerindeki talimatlara göre kullanmanız gereken deterjan dozajına karar vermeniz için önemlidir.

Dozaj tablosundaki kirlilik düzeyleri ne anlama gelir?

Normal kirli:
Görünür kir ve/veya hafif lekeler*. Örnek: Tişörtler, gömlekler, bluzlar (terle ıslanmış veya birkaç kez giyilmiş), iç çamaşırı (1 gün giyilmiş), havlular, yatak çarşafı (en fazla 1 gün kullanılmış), nikotin harici lekeler içeren perdeler (en fazla 6 ay kullanılmış).

 

Çok kirli:
Belirgin şekilde görünür kir ve/veya lekeler*. Örnek: Kurulama bezleri ve mutfakta kullanılan el bezleri, keten peçeteler, mama önlükleri, çocuk veya futbol kıyafetleri (çimen lekeli ve kirli), tenis kıyafetleri (toprak lekeli), iş kıyafetleri (evde yıkanabilecek metalle çalışan işçi, fırıncı, kasap kıyafetleri gibi).

* Tipik lekeler

 

Çıkarılabilir:
Çay, kahve, meyve, sebze

 

Protein/karbonhidrat içeren:
Kan, yumurta, süt, nişasta

 

Yağ/sıvı yağ içeren:
Yağlar, yemeklik yağlar, salça, petrol yağı, ağda

 

Pigmentler:
İs, toprak, kum

Önerilen dozaj neden su sertliğine göre değişir?

Bölge suyunun sertliği nedeniyle, çok az deterjanla yıkanan çamaşırlar, zaman içinde grileşmekle kalmaz, aynı zamanda diğer özelliklerini de kaybeder:

  • Zaman geçtikçe dokusu sertleşir
  • Kötü kokmaya başlar
  • Kireç oluşması nedeniyle ağırlaşır ve emicilik özelliği azalır.
  • Daha hızlı bozulur

Ne yazık ki yoğun kireç oluşumunun telafisi yoktur! Bu nedenle, çamaşır makinenizin ve çamaşırlarınızın uzun süre dayanması sizin için önemliyse, yeterli miktarda deterjan kullandığınızdan emin olmanız gerekir. "Daha az", bu durumda "daha fazla" anlamına gelmez ve çok pahalı olabilir. Persil içeriğinde bulunan su yumuşatıcı bileşen (diğer Henkel deterjanlarında da bulunur), yukarıdaki kötü sonuçları önleyici etkilere sahiptir. Gerekli deterjan miktarı, ürün ambalajının üzerinde yer alan dozaj şemasında kolaylıkla görülebilir. Bölgenizdeki su sertliği hakkında bilginiz yoksa lütfen yerel su tedariki şirketinize sorun.

Çok ve hafif kirli çamaşırları bir arada yıkamak doğru mudur?

Çok ve hafif kirli çamaşırlar bir arada yıkanmamalıdır. Çok kirli çamaşırlar daha fazla deterjan ve daha yüksek yıkama sıcaklığı gerektirirken, hafif kirli çamaşırlar az miktarda deterjan dozu ile ve 20ºC'ye kadar düşük sıcaklıkta yıkanabilir.

Çamaşırlarımı yıkarken çevreye nasıl katkı sağlayabilirim?

Sürdürülebilir yıkama, "doğru" yıkamadır! Bunun için çamaşırları doğru ayırmanız, lekelere doğru işlem uygulamanız, çamaşır makinesini doğru şekilde doldurmanız, doğru deterjan dozu belirlemeniz (kir ve su sertliğine göre) ve doğru çamaşır makinesi döngüsünü seçmeniz gerekir.

Deterjan ne kadar süre dayanır?

Yasal gerekliliklerin geçerli olduğu gıda maddeleri gibi ürünlerin aksine, çamaşır yıkama ve temizlik ürünlerinin son kullanma tarihi yoktur. Çamaşır yıkama ve temizlik ürünlerimiz serin, kuru bir yerde saklandığı sürece yıllarca saklanabilir. Ancak sıvı çamaşır yıkama ve temizlik ürünleri çok düşük sıcaklıklarda saklanmamalıdır; ürünleri dondurmayın.

Ürünlerimizin üzerinde yer alan üretim kodu şifreli bir kod olduğundan, tüketici olarak size ürünün kaç yıllık olduğu hakkında herhangi bir bilgi vermez. Görüntüsüne, kokusuna ve kıvamına bakarak deterjanın hala kullanılabilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin, kutu içerisindeki toz deterjan kalıp halinde, sert bir parça şeklini almışsa, deterjan bulunduğu yerde çok fazla neme maruz kalmıştır. Dozajı artık doğru şekilde ayarlanamaz ve suda çözünmez; bu durumda, bu deterjan kullanılmamalıdır.

Yukarıda anlatılana benzer, eski bir deterjan hala "normal görünüyor", dozajı ayarlanabiliyor ve kolayca çözünüyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak ağartıcı ajanlar ve enzimler gibi belirli bileşenlerin performansı zaman içinde bozulabileceğinden, çok kirli çamaşırlarınız için dozaj ayarlaması yapmanızı öneririz. Ürünün görüntüsü ve kıvamı olması gerektiği gibi değilse lütfen uygun şekilde imha edin.

Kotlarımı nasıl yıkarım?

Makineye bir seferde üç adet kot giysi koyar ve bu kotları tersine çevirirseniz, kotlarınız daha uzun süre dayanır ve hoş olmayan beyaz çizgiler oluşmaz (solma).

Düşük bir devir hızı seçin ve hassas döngüde Persil Renkliler Jel ile yıkayın. Makineden çıkardıktan sonra kotları hemen çırpın ve kurumaları için dışarıya asın.

Kayak kıyafetlerini nasıl yıkarım?

Kayak kıyafetlerinin ve iç giyim kıyafetlerinin Persil Renkliler Jel ile yıkanması idealdir. Kumaşın bakım etiketindeki öneriye göre, hassas veya kırışıklık azaltıcı bir yıkama döngüsü seçerek "çok kirli" çamaşırları yıkarken olduğu gibi, bölgenin su sertliğine uygun şekilde deterjan dozunu ayarlayın.

Manşetlerdeki bütün izler ve kayak takımını taşımaktan dolayı oluşan koyu renkli çizgiler, yıkanmadan önce Sil leke çıkarıcı sprey ile ıslatılmalıdır. Sil çok amaçlı leke çıkarıcı jel ile ön işlem uyguladığınızda, ne olduğunu bilmediğiniz bütün yemek lekeleri kolayca çıkarılabilir. İki durumda da: Ürünün etki etmesi için bir süre bekleyin (en fazla 10 dakika) ancak kurumasına izin vermeyin; ardından, çamaşırı hemen yıkayın.

Persil Renkliler Jel ürününü diğer hafif renkli deterjanlardan ayıran nedir?

İki deterjan türü de ağırlıklı olarak renkli kumaşlar için tasarlanır. Persil Renkliler Jel, 4,5 kg veya daha fazla yükle, renkli yıkama döngüsünde yıkanabilen, normal ila çok kirli çamaşırlar için idealdir. Bu yüksek performanslı ürün sayesinde, inatçı yağ lekeleri düşük sıcaklıklarda bile çıkarılabilir. Dahası, lekelere doğrudan ön işlem uygulanabilir.

Renkli çamaşırlar için olan hafif deterjanlar (ör. Perwoll), hassas renkli çamaşırlar için tasarlanan özel deterjanlardır. Kumaş bakımı ve hafif temizlik birinci önceliktir. Bu nedenle, hassas ve kırışıklık azaltıcı yıkama döngüleri için en fazla 2,5 kg yük önerilir.

Ön yıkama gerekli midir?

Normalde değildir. İstisnalar: İş kıyafetleri, dış mekan spor kıyafetleri, bahçe ve tarım işleri kıyafetleri gibi aşırı kirli kumaşlar.

Perdeleri nasıl yıkarım?

Perdelerinizi hassas yıkama döngüsünde, grileşme karşıtı formül içeren bir deterjanla yıkayın. Lütfen aşağıdakileri unutmayın: Üreticinin bakım etiketine dikkat edin; dozajı kirlilik ve su sertliğine göre belirleyin; makineye en fazla 2,5 kg ağırlığında perde koyun ve nemin giderilmesi için düşük bir devir hızında devir yaptırın.

Yıkanan perdeleri çamaşır sepetinde uzun süre bekletmeyin; böylece perdeler kırışmaz.

Çamaşırım boya verirse ne yapmam gerekir?

Yeni kumaşlar boya verebilir. Bir kumaşın ne kadar boya vereceğinden emin değilseniz yeni bir ürünü ayrı olarak, en fazla 40ºC'de yıkamanız önerilir. Ayrıca, renkli giysiler açık ve koyu renkler olarak ayrılmalı ve benzer renkli çamaşırlar birlikte yıkanmalıdır.

Cilt kremi lekelerine karşı ne yapmam gerekir?

Lekeye Persil Deterjanı sürün. Ovalayın. Ardından Persil Renkliler Jel ile yıkayın.

"Çok kirli" çamaşırlar için dozajı ayarlarken bölgenin su sertliğini göz önünde bulundurun ve bakım etiketinde belirtilen şekilde, mümkün olan en yüksek yıkama sıcaklığını seçin. Leke eskiyse ve daha önce başka ürünlerle işlem uygulandıysa işlemi iki kere uygulamanız gerekebilir.

Yıkamadan sonra çamaşırların üzerinde koyu renkli, bulut şeklinde lekeler oluşursa ne yapabilirim?

Bu gibi lekeler genellikle birçok saç ürününde bulunan polikuatlar nedeniyle meydana gelir. Çamaşır yüzeyinde büyüyerek liflere sıkı bir şekilde yapışabilirler. Bu durum, polikuatların yıkama döngüsü sırasında salınan kire yapışmasına ortam hazırlar.

Deterjan dozajı düşükse kir parçacıkları bu noktalarda toplandığında, bu lekeler belirgin şekilde görülebilir. Polikuatların yukarıda belirtilen özellikleri nedeniyle, bu gibi lekeleri çıkarmak çok zordur; lekeler çıkarılamayabilir.

Şu adımları deneyin:
Her zaman çamaşırı birkaç saat boyunca sabunlu suda bekletin. Kumaşın rengine göre, örneğin Persil veya Persil Renkliler ürünü kullanın, "çok kirli" çamaşırlara uygun dozaj belirleyin. Son olarak, çamaşırları makinede yukarıda belirtilen ürünlerle ve belirtilen dozajda (su sertliğine dikkat ederek), bakım etiketinde belirtilen şekilde, mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Zorlu lekeleri çamaşırlarımdan nasıl çıkarırım?

Zorlu lekeler ilk yıkamada çıkmazsa, bir sonraki yıkamadan önce lekeye ön işlem uygulamanız ve ardından yüksek dozajda deterjan eklemeniz gerekir.

Bunun yerine çamaşırı gece boyunca deterjan çözeltisinde bırakabilir veya çamaşır makinesinde sudan geçirme devrini seçin. Deterjan çözeltisi için yaklaşık 130 ml Persil veya Persil Renkliler  ürününü yaklaşık 7,5 litre suda çözdürün. Persil leke danışmanından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlk yıkamada çıkmayan sarı lekeleri nasıl çıkarabilirim?

Bu lekelerde genellikle kahve, çay, meyve, sebze, baharat, salça gibi gıdalardan kaynaklanan pigmentler bulunur ve ilk yıkamada tam olarak çıkmaz. Sarı ila turuncu rengindeki bu zorlu lekeler, deterjan dozu çok düşükse yıkamadan sonra da kumaş üzerinde kalabilir.

 

Özellikle koyu veya eski lekeleri çıkarmak için genellikle çamaşırı ağartıcı içeren sabunlu suda, gece boyunca bırakmak gerekir.

Henkel Persil ürünlerinin üzerindeki yeni GHS resimli tehlike ifadeleri ne anlama gelir?

Henkel Persil ürünleri üzerindeki yeni Küresel Uyum Sistemi (GHS) tehlike sembolleri veya resimli ifadeleri hakkında daha fazla bilgi için http://ghs-hinweise.henkel-waschmittel.de/ adresini ziyaret edebilirsiniz.