Skip to Content

Domates Lekelerini Çıkarma

Domates lekesi, öyle veya böyle herkesin kaderidir. Domates yemiyor olsanız bile çocuğunuza ketçap paketi açarken veya arkadaşınızın barbekü partisinde domates dilimlerken felaketle karşılaşabilirsiniz. Giysinizde domates lekesi varsa, onu öylece orada bırakmayın. Hızla harekete geçin ve lekeyi çıkarın.

Masada yarım bir domates

Domates Lekelerine Genel Bakış

Makarna sosu ve ketçap dahil, sevdiğimiz pek çok yemekte domates vardır. Ancak, hamburger ekmeğinizdeki bir dilim domatesin bile açık ketçap şişesi kadar üstünüzü batırabileceğini unutmayın.

Domatesler sıvı, katı veya bunların karışımı olabilir, temizlenmelerini zorlaştıran da budur. Ancak aşağıdaki adımları uygulayarak temizleyebilirsiniz.

Domates Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Kumaş tipine ve renge bağlı olarak bir Persil deterjan ve leke çıkarıcı seçin
 2. Katı ve sıvı fazlalıkları alın
 3. Arkadan soğuk su püskürtüp Persil deterjanı uygulayarak ön işleme tutun
 4. Lekeyi, giysi için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın
 5. Lekenin çıktığından emin olun

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçin

İhtiyacınız olan deterjan ve leke çıkarıcıyı kumaşınızın tipi ve rengine göre belirleyin:

Domates Lekesinin Ön İşlemi

Önce giysiyi plastik kaşıkla kazıyarak katı fazlalıklardan kurtulun. Ardından lekeden daha fazla sıvı çekilmeyene kadar temiz bir bezle kurutun. Sonra giysiyi tersyüz ederek lekeyi arka taraftan yıkayın.

Lekeyi Persil deterjanla ön işleme tutun. Deterjanı birkaç dakika lekenin üstünde bırakın.

Giysileri Yıkama

Deterjanı durulamayın. Doğrudan çamaşır makinesine atın ve deterjanın ‘çok kirli çamaşırlar’ dozajını kullanın. Giysi etiketinde belirtilen en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Lekeyi Kontrol Edin

Yıkadıktan sonra leke hala duruyor mu? Kurutmayın. Bunun yerine Persil deterjan ve suyu karıştırın ve tekrar yıkamadan önce kumaşı bir süre suya batırın.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Domates Lekelerini Çıkarma

Pamuk ve polyester gibi maddelerden yapılmış kumaşlardaki domates lekeleri yukarıdaki adımlarla çabucak çıkarılabilir. Ancak ipek veya suni ipek gibi narin kumaşlar daha hassas bir uygulama ister. Bu kumaşlarda leke çıkarıcı ve deterjan olarak daima Perwoll kullanın. Narin ipliklerine zarar vermemek için bu kumaşları elde yıkayın.

Farklı Renkte Kumaşlardan Domates Lekesini Çıkarma

Giysilerdeki domates lekelerini çıkarmak için doğal ve ev yapımı leke çıkarıcı kullanmaya eğilimli olsanız da, bu iyi bir fikir değildir. Ağartıcı ve limon suyu gibi pek çok ürün renkli giysilerin rengini kalıcı biçimde açarak sizi yeni bir leke ile baş başa bırakır. Bunun yerine, bu tip lekelerin çıkarılması için tasarlanmış Persil deterjan kullanın.

Ketçabı fazla mı kaçırdınız? Gömleğinize makarna sosu mu döktünüz? Doğru Persil deterjanla bu çirkin lekelerden kurtulabilirsiniz.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması