Skip to Content

Kir ve Çamur Lekelerini Çıkarma

Yağmurlu günlerde sırılsıklam, çamurlu çoraplar, gömlekler ve pantolonlarla karşılaşınca, lekelerin nasıl çıkarılacağını bilmeniz gerekir. Aşağıdaki ipuçlarıyla bu lekelerden kolayca kurtulun.

Pembe lastik çizmeli ayaklar, çamurla dolu bir su birikintisine güçlü bir şekilde adım atıyor.

Kir ve Çamur Lekesi Türleri

Kir ve çamur lekesi çıkarmakla ilgili olarak öncelikle kir veya çamur lekesinin türüne bakmalısınız. Kir, toprak anlamına gelir. Kurudur ve çoğunlukla lekeye dönüşmeden silerek çıkarılabilir. Çamur ise toprak ve suyun karışımıdır. Daha kolaylıkla lekeye dönüşür.

Üçüncü bir kir türü kırmızı toprak, ya da kildir. Kızıl renktedir ve kuru veya ıslak olabilir.

Çamur ve Kir Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Kumaş türü ve rengine uygun bir Persil  deterjan seçin
 2. Yumuşak bir fırçayla kuru lekelerin üstündeki yumuşak kiri çıkarın
 3. Gerekirse sıvı deterjanla ön işleme tutun
 4. Giysiyi mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın
 5. Lekenin çıktığından emin olun
 6. Gerekirse işlemi tekrarlayın

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçimi

Yıkama döngüsünde, beyaz kumaşlar için Persil Gülün Büyüsü Jel, renkliler için Persil Renkliler seçin. Kir ve çamur lekeleri çoğunlukla katı pigmentlerden oluşur, sıvı deterjanla ön işleme tutulup fırçalandığında inatçı lekeler çıkabilir. Narin kumaşlar özel bakım gerektirir, bu nedenle Perwoll kullanın.

Lekeyi Ön İşleme Tutma

Diğer lekelerin aksine, çamurun tamamen kurumasını beklemelisiniz. Fazla kiri yumuşak fırçayla çıkarın, ardından az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler ürününü doğrudan lekenin üstüne uygulayın, hafifçe ovalayın veya fırçalayın ve birkaç dakika bekletin. Giysiyi her zamanki gibi yıkayın. Leke özellikle inatçı veya eskiyse, kumaşı seçtiğiniz deterjan ve su karışımına en az iki saat süreyle batırın.

Yıkama ve Durulama

Kumaşı, bakım etiketine göre  mümkün olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın. Deterjan ambalajında belirtilen “çok kirli çamaşır” dozajını kullanın.

Lekeyi Kontrol Etme

Giysileri kurutucuya yerleştirmeden önce lekenin tamamen çıktığından emin olun. Aksi halde ön işlem, suya bekletme ve yıkama adımlarını tekrarlayın. 

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Kir ve Çamur Lekelerini Çıkarma?

Yün, ipek veya sadece kuru temizleme yapılabilir kumaşlar gibi narin kumaşlar özel özen gerektirir. Yıkanabilir narin kumaşlardan kırmızı çamur lekesini çıkarmak veya kir lekesini çıkarmak için Perwoll kullanarak gömlek, çorap veya pantolonunuzu elde yıkayın. İnatçı kir ve çamur lekelerinden kurtulmak için iki saat kadar suya batırmanız da önerilebilir.
Giysinin etiketinde sadece kuru temizleme uyarısı varsa, hasarın artmaması için işi profesyonellere bırakın.

Pamuk ve polyester karışımı kumaşlar dayanıklıdır ve hasar veya çekme endişesi olmaksızın hemen her sıcaklıkta yıkanıp kurutulabilir.

Beyaz Kıyafetlerden Kir ve Çamur Çıkarma

Çoğu durumda, yukarıdaki adımlar beyaz kıyafetlerinizdeki kir, çamur veya kırmızı çamuru kolayca çıkarır. Bu lekelerden kurtulmak için yukarıdaki adımları izleyin; bazı kumaş türlerine zarar verebilecekleri için doğal veya ev yapımı leke çıkarıcı kullanmaktan kaçının.

Bu ipuçlarıyla çamur, kir veya çamurdan kolayca kurtulun.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması