Skip to Content

Küf ve Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır

Siz de şüphesiz günlük hayatın telaşı içinde makinenizde veya çamaşır sepetinde çamaşır yığını unutmuşsunuzdur. Bu ıslak giysiler çok geçmeden koku yaymaya başlar ve giysilerinizde küf ve pas lekeleriyle kala kalırsınız. Neyse ki bundan kolayca kurtulabilirsiniz. Yapmanız gerekenler şunlardır.

Mavi ve sarı desenli soldurulmuş gömlek üzerinde pas ve küf lekeleri.

Küf ve Pas Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Uygun bir Persil deterjan ve leke çıkarıcı seçin
 2. Persil deterjanı lekenin üstüne dökün
 3. Giysileri etiket talimatına göre mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın
 4. Lekenin çıktığından emin olun

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçme

Uygun bir Persil deterjan ve leke çıkarıcı seçerken kumaş rengini ve türünü göz önünde bulundurun. Renkli giysilerde Persil Renkliler kullanın. Beyaz giysilerde Persil Gülün Büyüsü Jel kullanın. Hassas kumaşlarda Perwoll kullanın.

Lekede Ön İşlem

Lekeyi ne şekilde çıkaracağınız, kumaşın dayanıklılığına bağlıdır. Kot ve pamuklu giysilerde bölgeye bir parça Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanı dökün, ardından diş fırçasıyla hafifçe fırçalayın. Güvenlik için bu işlemi dış ortamda yapın, böylece küf partiküllerin eve dağılmasına engel olursunuz.

Yıkama ve Durulama

Küf ve pas lekeli giysileri yıkarken giysilerinizde kalan tüm yabancı maddeleri gidermek için, mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Uygun sıcaklığı giysilerin etiketinden öğrenebilirsiniz.

Lekeyi Kontrol Etme

Yıkadıktan sonra lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Leke hala duruyorsa, Persil deterjanınızı soğuk suyla karıştırın, ardından tekrar 10 dakika süreyle bu suya batırdıktan sonra ön işleme tutun ve tekrar yıkayın.

Yıkama sonrasında leke hala belirginse ve çıkmamışsa, etiketteki talimata göre giyside klorlu ağartma yapılıp yapılamayacağına bakın. Yapılabiliyorsa ürünün uygulama talimatlarına dikkat ederek biraz klorlu ağartıcı kullanın. Son olarak, giysilerinizi etiket talimatına göre mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Özel ve Hassas Kumaşlardan Pas ve Küf Lekesi Çıkarma

Yün, ipek veya sentetik gibi belirli kumaşlardan küf ve pas lekesi çıkarırken mümkünse ağartıcı kullanmaktan kaçının. Ağartma, bu kumaş türlerini bozabilir ve ömrünü kısaltabilir. Bunun yerine Perwoll kullanın.

 

Farklı Renklerde Kumaşlardan Küf ve Pas Lekesi Çıkarma

Renkli giysilerden küf ve pas lekeleri çıkarmak için daima Persil Renkliler kullanın. Bu talimatlara da dikkatle uyun.

Zorlu Pas Lekelerinden Kurtulma

Bazen lekeler göründüğünden daha zorlu olabilir. Leke zorlu veya kurumuşsa, makineye atmadan önce birkaç saat Persil ve soğuk su karışımında bekletin.

 

Küf ve Pas Lekelerini Çıkarmak için Özel Deterjanlar

Ev yapımı çözümler küf ve pas lekelerinin çıkarılmasına bir nebze yardımcı olsa da, başka sorunlara yol açabilirler. Bazıları gömleğinizin rengini kalıcı olarak değiştirirken, bazıları zamanla çamaşır makinenizin içindeki lastik ve plastik kısımlara zarar verebilir. Bu sorunları önlemek için Persil deterjan kullanın.

Giysilerinizde küf ve pasa izin vermeyin. Bu lekeleri Persil deterjanla hızla çıkarın.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Spor atletli ve terli bir kadın arkadan görünüyor.

  Gömleklerden Ter Lekelerini Çıkarma

 • Bir cappuccino veya kahve üzerinde süt köpüğü ile bir desen oluşturuluyor.

  Kahve ve Çay Lekelerini Çıkarma