Skip to Content

Pas Lekelerini Çıkarma

Evlerimizde demir ve çelikten yapılma pek çok nesne bulunur. Bu ürünler bahçe aletlerinden barbekü ızgaranıza kadar her yerdedir. Bu tarz eşyalar boyanmaz veya özel bir astar boya ile kaplanmazlarsa dış yüzeyleri çizilip aşınırsa pas tutar.

 

Pas, demir veya çelik su ve hava ile temas ettiğinde meydana gelen demir oksit tabakasıdır. Pas için bol suya ihtiyaç yoktur, havadaki nem bile yeterlidir. Giysilerinizi korumak için paslı maddelerden uzak durmak yeterlidir, ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle giysilerinizde pas lekesi oluştuğunda ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Paslı aletler

Pas Lekelerine Genel Bakış

Pas lekesi zor çıkan bir lekedir. Leke çoğunlukla bulaşmış ve pulsu bir yapıdadır, yani çabucak büyüyebilen bir lekedir. Bazı durumlarda tamamen çıkarılması mümkün olmayabilir. Bu durumda giysinizi kurtarmak için daima profesyonel bir kuru temizleyiciden yardım almalısınız. Ancak çoğu pas lekesinde aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

Pas Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Hızlı hareket edin. Sorunu ne kadar çabuk ele alırsanız, giysilerdeki pas lekelerini çıkarmak o kadar mümkün olur.
 2.  Giysinizin türüne uygun bir pas lekesi çıkarıcı ve deterjan seçin.
 3. Lekeyi ön işleme tutun.
 4. Lekeyi, giysinin etiketine göre mümkün olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayıp durulayın.
 5. Lekenin çıktığından emin olun.

Bir Deterjan Seçme

Seçtiğiniz deterjan ve leke çıkarıcı, giysinizin rengine uygun olmalıdır. Beyazlar için Persil Gülün Büyüsü Jel seçin. Renkli kumaşlar için Persil Renkliler kullanın.

Bölgede Ön İşlem Uygulama

Ağır pas lekelerinden kurtulmak için özel bir pas lekesi çıkarıcı gerekebilir. Bu özel ön işlem ürünü marketlerde bulunabilir, ancak uygulamadan önce kullanım kılavuzunu ve giysilerinizin etiketini mutlaka okuyun.

 

Kumaşı Yıkama

Giysinin etiketine bakın. Kumaşı, etikette izin verilen en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Çamaşır makinesinde renkliler için Persil Renkliler ve beyazlar için Persil Gülün Büyüsü Jel kullanın.

Lekenin Çıktığından Emin Olun

İlk yıkama sonrasında leke tümüyle çıkmazsa ön işleme tutun ve tekrar yıkayın. Leke çıkana kadar giysiyi kurutmayın, aksi halde leke yerleşebilir.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Pas Lekelerini Çıkarma

Bazı kumaşlar, çamaşır makinesi için fazla narin olduğundan makinede yıkamaya uygun olmayabilir. Bu durumda Perwoll ile elde yıkamak en iyi seçenektir.

Beyaz Giysilerden Pas Lekelerini Çıkarma

Beyaz giysilerden pas lekelerini nasıl çıkaracağınızı mı düşünüyorsunuz? Bu lekenin beyaz gömlek veya pantolondan çıkması güç olabilir, ancak imkansız değildir. Yukarıdaki adımları uygulayarak lekenin çıkıp çıkmadığına bakın. Lekeyi birkaç kez ön işleme tutmanız ve durulamanız gerekebilir. Leke solduğunda gömleği etikette izin verilen en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Yanlışlıkla paslı bir banka sürtündünüz veya paslı bir bahçe küreği mi taşıdınız? Giysilerinizde pas lekeleri varsa bu ipuçlarından yararlanarak lekelerden kurtulun.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Dökülmüş birer şişe sarı ve pembe oje.

  Oje Lekelerinden Kurtulma