Skip to Content

Polen Lekelerini Çıkarma

Her ilkbaharda bitkiler ve ağaçlar çiçeklenmeye başlar ve kanaryaotu, delice, söğüt, huş ağaçları ve diğer bitkilerin polenlerinden burnumuzu korumak için eczanelerin yolunu aşındırırız. Dışarıda polenlerden tıbbi olarak korunsanız da, zambak gibi ev bitkilerinizde de bol miktarda polen bulunduğunu fark etmeyebilirsiniz. Bir yanlış hareketinizle giysileriniz parlak sarı lekelerle dolar.

Beyaz bir vazo içinde sarı nergisler

Polen Lekelerine Genel Bakış

Evinizde zambak varsa, çoğu çiçekçinin, polen üretmeye başladıklarında başçıkları ayırmanızı önerdiklerini göreceksiniz. Bu sadece alerjiden korunma amacını taşımaz. Zambakların polenleri hayvanlarınız için ölümcül olabilir ve temas ettiğinizde giysilerinizde lekeler bırakır.

Elbette bu işi yaparken de giysilerinizi lekeleme riski ile karşı karşıya olacaksınız. Başçıkları ayırmadan önce polenin sıvı değil, toz olduğunu bilmelisiniz. Giysilerinize bulaştığında ilk tepkiniz polenleri süpürmek olacaktır. Yapmayın. Kağıtla kurutmayın, dokunmayın veya ıslatmayın. Bu sadece işleri kötüleştirir.

Polen Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Polenleri olabildiğince silkeleyin
 2. Giysilerinizden süpürgeyle çekin
 3. Kumaş ve renk tipine uygun bir Persil deterjan seçin
 4. Persil deterjanla ön işleme tutun
 5. Kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın ve durulayın
 6. Lekenin çıktığından emin olun

Silkeleyin

Polen bir toz olduğundan, giysinin silkelenmesiyle çoğu çıkacaktır. Ancak, evin içini sarı zambak lekeleri yapmamak için giysiyi dışarıda silkelemeye dikkat edin.

Olabildiğince tozu silkeledikten sonra el süpürgesiyle olabildiğince süpürün.

Bir Deterjan Seçin

Polen lekelerini çıkarmak için bir Persil deterjan seçerken kumaşınızın rengini ve tipini göz önünde bulundurun.

Lekeyi Ön İşleme Tutun

Polenleri giderdikten sonra lekeye bol miktarda Persil deterjan dökün. Deterjana tüm lekeyi kapaması için zaman vererek 30 dakika boyunca liflere çökmesini bekleyin.

Yıkayıp Durulayın

Polen lekeli giysiyi, kumaş için güvenli olan en sıcak suyla yıkayın. En yüksek sıcaklığı belirlemek için giysinin etiketine bakın.

Yıkamadan Sonra Lekeyi Kontrol Edin

Giysileri yıkadıktan sonra lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde soğuk su ve deterjan karışımına batırın, ardından tekrar yıkayın.

Giysilerden Açık Sarı Polen Lekelerinin Çıkarılması

Kumaştaki açık sarı polen lekelerinin çıkarılması özellikle güç olabilir. Bu lekelerde en iyi seçenek, Persil deterjanla soğuk suyun küvette karıştırılması ve lekeli giysinin en az bir saat bu karışıma batırılmasıdır. Giysiyi tekrar yıkadığınızda lekenin solduğunu göreceksiniz.

Sarı zambak polenleri alerjinizi ve giysilerinizi berbat edebilir. Giysilerinizdeki lekelerle uğraşırken bu ipuçlarıyla polenleri etkin biçimde çıkarabilirsiniz.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Spor atletli ve terli bir kadın arkadan görünüyor.

  Gömleklerden Ter Lekelerini Çıkarma

 • Bir cappuccino veya kahve üzerinde süt köpüğü ile bir desen oluşturuluyor.

  Kahve ve Çay Lekelerini Çıkarma