Skip to Content

Ter ve Koltuk Altı Lekelerini Çıkarma

Ter ve koltuk altı lekeleri hayatın bir gerçeğidir. Bu sarı lekelerin giysilerinizden ve diğer çamaşırlardan çıkarılması, kumaşların ömrünü uzatır. Bilmeniz gereken şeyler şunlardır.

Beyaz bir gömlek üzerinde büyük bir koltuk altı ter lekesi.

Ter Lekesi Türleri

Çoğumuz ‘ter’ kelimesini duyunca otomatik olarak koltuk altı lekelerini düşünsek de, terin sorun yarattığı tek nokta burası değildir. Rahatsız bir gecenin veya zorlu bir idmanın ardından boyun lekeleri, çarşaflarda lekeler ve hatta bel çukurunda ter lekeleri oluşabilir.

Koltuk altı lekelerinin en büyük faili deodorantınızdır. Terinizdeki proteinler çoğu deodorantta bulunan alüminyumla çoğunlukla negatif reaksiyona girer. Yani, terlemenizin sonuçları bu bölgede çoğunlukla daha kötüdür.

Ter Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

Ter lekelerinin çıkarılması zor değildir. Çarşaflardan, gömleklerden ve pek çok çamaşırdan ter lekelerini çıkarmak için bu adım adım talimatları uygulayın.

 1. Renk ve kumaş türüne uygun Persil deterjan ve leke çıkarıcıyı seçin
 2. Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler uygulayarak lekeye ön işlem uygulayın
 3. Kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın
 4. Lekenin çıktığından emin olun
 5. Gerekirse tekrar ön uygulama yaparak yıkayın.

Deterjan ve Leke Çıkarıcınızı Seçin

Bir lekeyi çıkarırken ilk yapmanız gereken, giysinin etiketine bakıp kumaşın makinede yıkanıp yıkanamayacağını öğrenmektir. Yıkanabilir beyazlar için Persil Gülün Büyüsü Jel ve renkliler için Persil Renkliler kullanın. Yün veya ipek gibi elde yıkanması gereken narin kumaşlarda Perwoll kullanın.

Ön İşlem

Rengin solmazlığını kontrol edin, ardından doğrudan lekenin üstüne beyazlar için az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel, renkliler için Persil Renkliler, hafifçe ovalayın ve 5-10 dakika bekletin.

 

Yıkama ve Durulama

Yıkamadan önce giysinin etiketinden kumaşın yıkanabileceği en yüksek sıcaklığı kontrol edin. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa leke ve beraberinde koku da o kadar kolay çıkarılabilir.

Lekeyi Kontrol Etme

Zorlu lekelerde, seçtiğiniz Persil ile sıcak bir çözelti hazırlayın ve kumaşı tekrar yıkamadan önce yarım saat batırın.

 • Yıkama sonrasında lekenin kaybolup kaybolmadığını kontrol edin. Aksi durumda marketten ön işlem için özel bir asitli leke çıkarıcı (pas çıkarıcı) alabilirsiniz, ancak bu özel leke çıkarıcının kullanım kılavuzuna ve giysilerin bakım etiketine dikkat edin.

Ter ve koltuk altı lekeleri hala görünüyorsa giysileri kurutmayın. Bunun yerine, leke kaybolana kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Özel Çamaşır Tipleri ve Kumaşlardan Ter ve Koltuk Altı Lekesi Çıkarma

Çarşaflardaki, gömleklerdeki veya ceketlerdeki ter lekelerini çıkarırken kumaş türlerine dikkat edin. Polyester, keten ve pamuklu gibi belirli kumaşlar çamaşır makinesinin sert dönüş ve savurma hareketlerine dayanıklıdır. Diğer kumaşlar daha hassastır. Deri, ipek veya yün bir üründe ter lekesi varsa, elde yıkama veya nokta uygulaması daha iyi bir seçenektir.

Ayrıca iki veya daha fazla kumaş türünün karışımından yapılmış ürünler sizi şaşırtmasın. Şapkadaki ter lekelerini nasıl çıkaracağınızı düşünüyorsanız, şapkayı tüm bölümleriyle ele alın. En hassas kumaşı hangisi ise ona göre işlem yapın. Şapkanın büyük kısmı pamuktan yapılmış ancak kenarı ipek veya süet bir bantla çevriliyse, ürünün tümü ipek veya süetten yapılmışçasına elde yıkayın.

Ter Lekeleri için Ev Yapımı Leke Çıkarıcılar

Çoğu kişi, özellikle hassas kumaşlarda leke çıkarma için doğal leke çıkarıcıları tercih eder. Ancak bu her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Hidrojen peroksit ve limon suyu gibi bazı leke çıkarıcılar renkli giysileri ağartabilir. Beyaz sirke lekeleri çıkarıp giysilerde yumuşak bir his bırakabilir, ancak asitli yapısının çamaşır makinenizdeki kauçuk ve plastik parçaları zaman içinde yok ettiği de çoğu kişi tarafından deneyimlenmiştir. Tuz ve dövülmüş aspirin gibi diğer ev yapımı leke çıkarıcıların ter lekesindeki kimyasalları parçalayıp lekeyi çıkarması saatler sürer.

Persil çamaşır deterjanları ve leke çıkarıcıları hızlı etki eder ve lekeler için güçlü, kumaşlar ve çamaşır makineniz için nazik olacak şekilde üretilmiştir.

Persil çamaşır deterjanı ile terden oluşan lekelerden ve beraberindeki kokulardan kurtulun.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Taze fesleğen eklenmiş bir tabak spagetti.

  Yemek Lekelerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması