Skip to Content

Yağ ve Katı Yağ Lekelerini Çıkarma

Yağ ve katı yağ, giysilerde çıkarılması zor koyu renk lekeler bırakabilir. Giysilerinizin kalıcı hasardan korunması, yağ ve yağ lekelerinin çıkarılması için uygun bir Persil deterjanı ile leke henüz tazeyken lekeye hızlıca müdahale etmeniz gerekir.

Gülen bir kadın plastik bir şişeden yağ döküyor, ön planda bulanık duran başka bir kadın elinde bir spatula tutuyor.

Yağ ve Katı Yağ Lekelerinin Çıkarılması arasındaki Farklar ?

Yağ ve katı yağ evlerde yemek yapma veya yağlama gibi amaçlarla kullanılır. Görüntü olarak farkları vardır; katı yağ yarı katı, yağ ise sıvıdır. Hem yağ, hem de katı yağ hayvan yağlarından elde edilir, ancak bitkisel de olabilir. Farklılıklarına karşın yağ ve katı yağ diğer pek çok açıdan benzer olup aynı leke çıkarma yöntemiyle çıkarılırlar.

Yağ ve Katı Yağ Lekeleri Türleri

Yağ lekesini çıkarmadan önce ne tür bir leke olduğunu bilmeniz gerekir. Bitkisel, zeytin ve hindistancevizi yağı, mutfağınızda yaygın olarak bulunan yemeklik yağlardır. Belirli gıdalarda tereyağı veya fıstık yağı gibi, yemeklik yağ ile aynı tür leke oluşturabilecek yağlar da mevcuttur. Losyonlar, vazelin ve hatta yağlı saç ürünleri de giysileri lekeleyebilecek yağlar içerir.

 

Yağ ve Katı Yağ Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

Pantolonunuzdaki yağ lekesini mi çıkarmak istiyorsunuz? Gömleğinizde katı yağ lekesi mi var? Şunları yapmalısınız:

 1. Renk ve çamaşır türüne göre en uygun Persil deterjanı seçin
 2. Fazlalığı almak için lekenin üstüne temiz beyaz bir bezle tampon yaparak fazla yağı alın
 3. Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanla lekeyi ön işleme tutun
 4. Kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın.
 5. Lekenin çıktığından emin olun
 6. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Deterjanı Seçme

Yağ ve katı yağ lekelerinden kurtulmak, doğru Persil deterjanı seçmekle başlar. Persil
Gülün Büyüsü Toz
veya Jel yağ ve katı yağ lekelerini çıkarmakta oldukça etkilidir, ancak ön işlem için Persil Gülün Büyüsü Jel tavsiye edilmektedir( toz deterjanın doğrudan çamaşırın üzerine dökülmesi uygun değildir). Beyazları yıkarken Persil, Renkliler için Persil Renkliler, yün ve ipek gibi narin kumaşlarda Perwoll kullanılmasını öneririz.

 

Ön İşlem

Lekeye müdahale etmeden önce giysideki yağ ve katı yağın giderebildiğiniz kadarını giderin. Temiz beyaz bir havluyla kuruttuğunuzda, katı yağ kumaşa daha fazla yayılmadan çekilebilir.

Ön işlem için doğrudan lekenin üzerine az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler dökün, hafifçe ovalayın ve 5 dakika bekletin.

Yıkama ve Durulama

Katı yağ lekesinin etkin biçimde çıkarılması için giysiyi mümkün olduğunca çabuk yıkayın. Giysinin bakım etiketini okuyun, ardından kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın. Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjan olarak uygundur. Yıkama işleminde ambalajdaki ‘çok kirli’ giysiler için yazılan talimatlara uyun.

Yağ ve Katı Yağ Lekelerini Kontrol Etme

Yağ ve katı yağ lekesi hala belirginse lekeyi bekletmeyin. Lekenin yerleşmesine yol açabilir ve çıkarılmasını daha da güçleştirir. Bunun yerine ön işlemi tekrarlayın ve tekrar yıkayın.

Zorlu lekelerde giysiyi seçtiğiniz Jel deterjan çözeltisinde bir saat veya daha uzun süre bekletip ardından kumaşı tekrar yıkayabilirsiniz. Ancak lütfen her zaman giysilerin bakım talimatlarını okuyun ve bu talimatlara dikkatle uyun.

Yağ ve Katı Yağ Lekelerini Farklı Kumaş ve Çamaşır Türlerinden Çıkarma

Yukarıdaki adımları kullanarak bluz, polo gömlek, jean, kazak, kumaş mendil, hatta yatak çarşafları gibi çeşitli giysi ve çamaşırlardaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Ancak ipek ve yün gibi narin kumaşlarda dikkatli olmalısınız. Perwoll bu tür kumaşlar için genellikle uygun bir  seçenektir.

Elbise ve takım elbise gibi sadece kuru temizlemeye uygun giysilerden leke çıkarmak için bir uzmana danışın. Doğal veya ev yapımı yağ çıkarıcılar kullanmaktan kaçının; bazı doğal seçenekler kumaş için fazla asitli olabilir ve daha fazla hasar verebilir.

Yıkayıp Kuruttuktan Sonra Yağ ve Katı Yağ Lekeleri Duruyor mu?

Kuruyana kadar yağ lekesini fark etmediniz mi?

Kurumuş yağ lekesini çıkarmak kesinlikle daha zor olsa da, imkansız değildir. Çıkarmak için bu noktaya çok az miktarda yağ dökün, lekeyi canlandırın. Ardından seçtiğiniz leke çıkarıcıyla ön işleme alın, tekrar yıkayın ve lekenin çıktığından emin olun. Giysileri kuruttuktan sonra kalmış yağ lekelerini çıkarmak için bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Sadece bir yağ lekesi yüzünden çamaşırlarınızdan vazgeçmeyin. Bu ipuçlarıyla kolayca kurtulun.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Spor atletli ve terli bir kadın arkadan görünüyor.

  Gömleklerden Ter Lekelerini Çıkarma

 • Bir cappuccino veya kahve üzerinde süt köpüğü ile bir desen oluşturuluyor.

  Kahve ve Çay Lekelerini Çıkarma