Skip to Content

Cildimi nasıl korurum?

Cildimi nasıl korurum?

1. Cildinizin yeterince nemlendirdiğinizden emin olun
Vücudumuzun yeterli derecede nemlendirilmesi cildimizin uygun su dengesi için de çok önemlidir. Günde en az 1,5 L su tüketilmelidir.

2. Sağlıklı yağlar tüketin
Kuru cilt yeterince lipit içermez ve bu nedenle hidrasyonunu doğal bir şekilde muhafaza edemez ve koruyamaz. Cildin daha hızlı yenilenmesi ve tahriş ve kaşıntı oluşmaması için yağ alımı çok önemlidir. Beslenme düzeninizde somon, sardalya, uskumru veya ringa balığı gibi iyi-sağlıklı yağlardan yeterince tüketmelisiniz.

3. Zararlı alışkanlıklardan uzak durun
Serbest radikal üreten sigara dumanı, aşırı alkol, güneşe maruz kalma, kirlilikten kaçının. Buna karşı koymak için antioksidan içeren gıdalar yiyin. Bu gıdalar böğürtlen, ahududu, çilek, pancar, enginar, kuşkonmaz, brokoli, sarı biber, kırmızı lahana, beyaz fasulye vb.

4. Havlu ile sertçe ovalamak yerine, nazikçe kurulanın
Duş veya banyodan çıkarken, yumuşak bir havluyla kurulanın, çok sert sürtünmeden, özellikle de yüzünüzü, nazikçe silmek için hafifçe dokunmanız yeterlidir. Ayda bir kez, kendinizi bir peeling/kese? ile tedavi edin. Bu, cildin parlaklığını lekeleyen ölü deriyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Bu hareketin kendisi kan dolaşımını uyarır ve cildin elastikiyetini artırır.

5. Rahatlayın
Olumsuz stres kesinlikle cildiniz için iyi bir arkadaş değildir. Ayrıca cildimizi zayıflatır ve daha fazla etkiler: Kuru ciltler stresin etkisi altında daha da kuruyacaktır. Stresle savaşmak için silahınızı seçin: spor, hobi, ya da iyi bir masaj.