Skip to Content

En yaygın bebek cildi problemleri

En yaygın bebek cildi problemleri

Bebeklerin cildi ince, narin ve olgunlaşmamıştır, bu yüzden çok daha hızlı tahriş olabilir, kızarıklık ve kuruma görülebilir. Bebeğiniz için çok rahatsız edici, hatta acı verici olabilir. En yaygın bebek cildi problemleri listesine bir göz atın.

Atopik dermatit kalıtsaldır ve 3 aydan itibaren bebeğinizde görülebilir. Genellikle yüz, bazen diz ve kolun iç tarafında ortaya çıkabilir. Deri kırmızı kuru, döküntülü ve kaşıntılıdır. Sabun ve yünün yanı sıra gıda alerjenleri veya polen gibi maddeler de egzamayı kötüleştirebilir.

Sebore, genellikle boyun, kafa derisi, koltuk altı veya çocuk bezi bölgesinde döküntü olarak görülebilen bir vakadır. En çok 6 aydan küçük bebeklerde görülür. Kaşınan yerler kalın, sarı veya kabuklu gibi görülebilir. Kaşıntı yapmaz.

Intertrigo, özellikle bebek bezi alanında, bebeğin cilt kıvrımlarında bulunan bir döküntüdür. Genellikle 6 ayın altındaki tombul bebeklerde görülür. Cilt kırışıklıkları içinde daha kötü görünen kırmızı, çiğ, kötü bir döküntüdür. Bebeğiniz bunu hiç fark etmeyebilir veya etkilenen bölgedeki cilt-deri sürtünme miktarına bağlı olarak bazı ağrılara neden olabilir.

Miliaria / İsilik, bebeğinizin yüzünde, boynunda, sırtında veya bacaklarında görülür. Küçük kırmızı noktacıklar olarak belirir.

Kontak Dermatit, bebeğinizin temas ettiği bir şeyin sonucunda meydana gelen cilt reaksiyonudur.