Skip to Content

Çarşaflardan Leke Çıkarma

Yatağınızda dizi izlerken cips döktüyseniz veya kâbustan kan ter içinde uyandıysanız, temiz çarşaflarınızdaki lekeler hoşunuza gitmeyecektir. Sıkça karşılaşılan pek çok lekeyi bu ipuçlarıyla çıkarabilirsiniz.

Pencerenin önünde duran parlak beyaz nevresimli bir yatak.

Çarşaflardaki Leke Türleri

Her leke çarşafınızın görünümünü bozar, ancak en yaygın leke türleri ter, kan, gres ve yağdır. Bu lekelerden kurtulmanın püf noktası leke yerleşmeden önce hızla harekete geçmektir.

Çarşaflardan Leke Çıkarma: Adım Adım

Uyandığınızda çarşafınızda lekelerle karşılaştığınızda ne yapmanız gerekir?

 • Çarşafınızın rengine göre bir Persil deterjan seçin
 • Deterjanla ön işleme tutun
 • Yıkayıp durulayın
 • Lekenin çıktığından emin olun

 

Bir Deterjan Seçimi

Lekeleri ele almadan önce, çarşafların makinede yıkanabilir olup olmadığını etiketten kontrol edin. Bazı narin kumaşlar daha özen ister; bu kumaşlarda Perwoll deterjan nazik fakat etkili bir seçenektir. Renkli çarşaflarda deterjan ve leke çıkarıcı olarak Persil Toz Renkliler veya Persil Renkliler kullanın. Beyazlarda Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel en iyi seçenektir.

Ön işlem

Lekeden olabildiğince sıvı veya katı fazlalığı çekin. Arkadan soğuk suyla yıkayın, ardından lekenin önüne Persil uygulayın. Birkaç dakika çökmesini bekleyin, ardından durulayın.

Hızla Yıkayın

Çarşafları yıkayacağınız su sıcaklığı, lekenin türüne bağlıdır. Ter ve koltuk altı lekeleri, yağ ve gres lekeleri için kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Kan lekelerinde ise soğuk su kullanmanız daha iyi olacaktır. Neyse ki Persil Toz ve Jel deterjanlar soğuk aktiftir, yani soğuk suda etkilidirler.

Yıkama Sonrasında Kontrol Edin

Kurutmadan önce lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde yukarıdaki adımları tekrarlayın. Kurutmayın, aksi halde leke çarşafa yerleşebilir. Sarı ter ve koltuk altı lekelerinde, lekenin neden olduğu kokunun da çıktığından emin olun.

Farklı Renkte veya Farklı Kumaştan Çarşaflardan Leke Çıkarma

Beyaz çarşaftan kan lekesini çıkarmak için daima Persil Gülün Büyüsü Toz deterjanını kullanın. Renkli çarşaflar için bu deterjanının renkliler için olanını kullanın. Her biri farklı bir tür çamaşıra yönelik olduğundan, ikisini karıştırmayın.

Çarşafların makinede mi, elde mi yıkanacağı çoğunlukla çarşafın kumaşına bağlıdır. Pamuk güçlüdür ve leke işlemleri ile makinede yıkanmaya dayanabilir. İpek gibi narin kumaşlar ise Perwoll ile elde yıkanmalıdır.

Özel Koşullar: Çarşaflardaki Lekeler

Kurumuş kan çarşaftan nasıl çıkarılır?

Kurumuş veya eski kan lekesini çarşaftan çıkarmak için yapılacak en iyi şey, kumaşın soğuk suya batırılmasıdır. Böylece leke canlanır ve çıkarılması kolaylaşır. Bir saat suda tuttuktan sonra yukarıdaki ön işleme adımlarını yürütün.

Kurumuş yağ lekeler için ne yapılması gerekiyor?

Garip görünse de, kurumuş yağ lekesine yeni yağ eklenmesi öncekini canlandıracak ve daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Lekeyi canlandırdıktan sonra bölgede ön işlem uygulayın ve mümkün olan en yüksek sıcaklıktaki suda yıkayın.

Çarşaflardan sarı ter ve koltuk altı lekelerini çıkarma:

Bu çirkin, sarı ter lekelerinden kurtulmak için çarşaflarınızı bir saat kadar Persil ve soğuk su karışımına batırın. Ardından lekeyi ön işleme tutun ve her zamanki gibi yıkayın.

Çarşaflarınızı çirkinleştiren ter, gres ve kan lekelerinden sıkıldınız mı? Bu talimatları izleyerek kolayca kurtulabilirsiniz.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Bir adam koşuyor.

  Deodorant Lekelerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması