Skip to Content

Deodorant Lekelerini Çıkarma

Deodorant, ter ve terleme kokularını azaltmaya yardımcı olur. Bazılarında, güzel koku sağlayan parfümler de vardır. Ancak deodorant gömleğinizle temas ettiğinde kolayca leke yapabilir. Bu durumda şunları yapın.

Bir adam koşuyor.

Deodorant Lekesi Türleri

İlk yapmanız gereken hangi türde deodorantın giysinizi lekelediğini saptamaktır. Bu, banyo tezgahındaki en sevdiğiniz deodorant olabilir. Ancak vücudumuzdaki, aracımızdaki ve evlerimizdeki kokuların azaltılmasında kullanılan başka deodorant türleri de vardır.Koku spreyleri veya hapsedicileri olabilir. Bazı deodorantlar sıvı haldedir, bunlar kolayca giysinize dökülebilir.

Deodorant Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Kumaş türü ve rengine uygun bir Persil deterjan seçin
 2. Bölgede ön işlem uygulayın
 3. Kıyafetinizi, kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın
 4. Kurutmadan önce lekenin çıktığından emin olun

Bir Deterjan Seçimi

Giysilerden deodorant lekesini çıkarırken renk ve kumaş türüne en uygun Persil deterjanı seçin. Persil Gülün Büyüsü Jel beyaz kumaşlardaki lekeleri çıkarır. Persil Renkliler renkli giysileri temizler. Perwoll hassas, elde yıkanan çamaşırları temizler.

Bölgenin İşlenmesi

Siyah elbisedeki, jean ceketteki veya beyaz gömlekteki deodorant lekesini çıkarırken, yapmanız gereken ilk iş uygun Persil deterjanın uygulanmasıdır. Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanı, öncesinde daima renkli giysinin solmazlığını kontrol ederek doğrudan lekenin üstüne dökün ve 30 dakikaya kadar bekleyin.

Giysileri Yıkama

Kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın. Bu bilgiyi giysinin bakım etiketinden alabilirsiniz. Seçtiğiniz Persil deterjanın “çok kirli” dozajını kullanın.

Deodorant lekelerinden kurtulmak için özel bir asitli leke çıkarıcı kullanmanız gerekebilir. Bu özel leke çıkarıcı (örn. pas çıkarıcı) eczanelerde bulunur, ancak kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve giysinizin bakım etiketini okuyun.

Lekenin Çıktığından Emin Olun

Giysileri kurutucuya yerleştirmeden önce daima lekenin tamamen çıktığından emin olun. Aksi halde ön işlem ve yıkama adımlarını tekrarlayın.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Deodorant Lekelerini Çıkarma

Gömlek, sutyen, elbise ve diğer giysi türlerindeki deodorant lekelerini çıkarırken, yukarıdaki adımlar genellikle çabucak ve kolayca sonuç verir. Ancak çamaşır veya kumaş yıkanmayan türde ise, farklı bir yaklaşım gerekebilir.

Yün, ipek ve saten gibi hassas kumaşlarda Perwoll kullanmalısınız. Polyester ve pamuğun aksine bu kumaşlar elde nazikçe yıkanarak  temizlenebilir.

Farklı Renklerde Giysilerden Deodorant Lekelerini Çıkarma

Deodorant lekeleri, özellikle giysi mavi veya siyah gibi koyu bir renkte ise, renkli giysilerde kendini gösterme eğilimindedir. Bu, çoğu deodorantın beyaz veya kırık beyaz renkte olmasından kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda yukarıdaki adımları izleyerek renkli giysinizdeki deodorant lekesinden kurtulabilirsiniz. Persil Renkliler kullanmaya dikkat edin ve önce giysinin solmazlığını kontrol edin.

Kurumuş Deodorant Lekeleri Çıkarma

Giysinizde kurumuş, eski bir deodorant lekesi varsa üzülmeyin. Bu lekeler, daha uzun zaman alsa da çıkarılabilir. Ön işleme ve yıkama öncesinde giysiyi birkaç saat süreyle, hatta gece boyunca soğuk suda bekletin.

Deodorant Lekelerini Doğal Yoldan Çıkarma

Doğal ve ev yapımı leke çıkarıcılar deodorant lekelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir, ancak bu sırada giysinizin rengini bozabilir. Ezilmiş aspirin, hidrojen peroksit ve limon suyu gibi belli evsel çözümleri, özellikle renkli giysilerde kullanmaktan kaçının. Persil deterjan leke çıkarmak üzere üretildiği için her zaman daha iyi bir seçenektir.

Deodorantınızın sebep olduğu sizi rahatsız eden sarı ve beyaz lekelere Persil deterjanla veda edin.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Beyaz bir vazo içinde sarı nergisler

  Polen Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Kot pantolonlu bir kadın hafif bir kanepede duruyor, sadece bacakları görünüyor.

  Kotlardan Leke Çıkarma