Skip to Content

Ev Yapımına Karşı Ticari Leke Çıkarıcı

Yaklaşık son on yılda, haklı olarak, ev yapımı çamaşır deterjanları son derece yaygınlaştı. Maliyeti düşük, yapımı kolay ve çocuklarınız için iyi bir şey yaptığınız hissini veriyor. Ne yazık ki lekelerden kurtulmak ve giysilerinizi yıkamak için ev yapımı leke çıkarıcı ve deterjan kullanmak her zaman iyi bir uygulama değildir.

Bir çocuğun ayakları beyaz bir yorganın üzerinde, yanında parlak beyaz bir peluş tavşan duruyor.

Ev Yapımı ve Ticari Leke Çıkarıcı Deterjanlar arasındaki Farklar

Ev yapımı çamaşır deterjanlarında çoğunlukla üç bileşen bulunur:

 • Sabun, örneğin kastil sabunu, ev yapımı sabun veya Ivory
 • Su yumuşatıcıları, örneğin çamaşır sodası, boraks veya kabartma tozu
 • OxiClean gibi güçlendiriciler

Ortalama bir ev yapımı deterjanın ve kendin-yap tarzı leke çıkarıcının yaklaşık üçte ikisi temizliğe çok az etki eden su yumuşatıcılarından ve yaklaşık üçte biri sabundan oluşur. Bunda büyütecek ne var? Modern ticari deterjanların aksine, ev yapımı ürünlerde sentetik yüzey aktifler, enzimler, polimerler veya ağartıcı katalizörler bulunmaz. Örneğin, sentetik yüzey aktifler su basıncını azaltmak üzere tasarlanmış bir molekül içeren, suda ve yağda çözünen maddelerdir. Bunun anlamı, kire yapışma özellikleri sayesinde kiri hapsedip suyun içinde tutarak durulama aşamasında akıp gitmesini sağlamalarıdır.

Ne yazık ki sabun bunu yapamaz ve noniyonik veya anyonik modern yüzey aktiflerden daha az etkilidir. Yani temizledikleri yüzey düz ve gözeneksiz olmadığı sürece iyi temizlik sağlayamazlar, bu da kumaşın tarifine uymamaktadır. Kumaşın doğru olarak temizlenmesi için eski çamaşır tahtalarındaki gibi bol miktarda çalkalanması gerekmektedir. Günümüzdeki modern makineler, ticari deterjan ve leke çıkarıcılar sayesinde ihtiyaç duymadıkları için bu miktarda çalkalama sağlamaz. Sonuç olarak sabun kalıntıları giysilere yapışarak bakteri ve kirleri de kendileriyle beraber hapseder.

SSS: Ev Yapımına Karşı Ticari Leke Çıkarıcı

Giysilerinizden leke çıkarma konusunda bilmeniz gerekenleri merak ediyor musunuz?

 1. Yıkarken ağartıcı kullanmalı mıyım?
  Ağartıcı giysileri parlatmaya ve lekeleri örtmeye yardımcı olabilir, ancak giysilere zarar da verebilir. Renkli giysilerde kullanıldığında ağartıcının kendisi leke yapabilir. Pamuk gibi belirli kumaşlar da ağartıcıya olumsuz reaksiyon gösterir ve dokuları hasar görür.
 2. Renkli giysilerde hangi deterjanı kullanmalıyım?
  Konu renkli giysiler olduğunda nihai çözüm, Persil Renkliler deterjanlarıdır. Perwoll hem beyazlarda, hem renklilerde kullanılır, hassas kumaşlar için özel olarak üretilmiştir.
 3. Doğal leke çıkarıcı çözümlere ne diyorsunuz?
  Her gün, leke çıkarmada pek çok doğal çözüm kullanılmaktadır. Bazıları işe yararken, diğerleri salt modern gelişmeler nedeniyle büyük sorun çıkarır. Örneğin, kan lekelerinden kurtulmada tuz mükemmel bir doğal çözüm olarak tanıtılmıştır. Ne yazık ki modern makinelerin tamburları bu maddeye maruz kaldığında paslanmaktadır. Sirke de çamaşır makinenize zarar verebilir, sirke asidin zaman içinde plastik ve kauçuk bileşenleri aşındırdığı bilinmektedir.

Giysileriniz için güçlü bir leke çıkarıcıya mı ihtiyacınız var? Daha beyaz çamaşırlar, canlı renkler ve lekelerle daha etkili savaşmak için daima Persil deterjana güvenebilirsiniz.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Bir Labrador sırt üstü yatıyor, boynunda peluş köpek duruyor.

  Evcil Hayvanların Lekelerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması