Skip to Content

Köri ve Baharat Lekelerinin Çıkarılması

Köri baharatlı lezzetli bir yiyecektir, ancak içinde zerdeçal adı verilen ve giysilerinize dokunduğu anda sarı lekeler bırakan keskin bir baharat bulunur. Giysinizi tertemiz yapmak istiyorsanız, bu inatçı lekelerden kurtulmak için elinizi çabuk tutmalısınız.

Köri gibi farklı baharatlarla dolu birkaç yemek kaşığı, yuvarlak bir mermer tepsiye güzelce yerleştirilmiş durumda.

Köri ve Baharat Lekelerinin Türleri

Kurumuş zerdeçal, köri veya biber lekeleriyle uğraşırken, lekeyi çıkarmak için hızlı davranmalısınız. Bakmanız gereken ilk şey, lekenin yeridir. Zerdeçal katı yüzeyleri ve döşemeyi de giysileriniz kadar kolayca lekeler. Giysinizdeki lekeler için ise aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Köri ve Baharat Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Hızlı hareket edin. Zerdeçal lekeleri çabucak yerleşir ve bu durumda kurtulmak neredeyse imkansızdır.
 2. Kumaş türü ve rengine göre bir Persil deterjan seçin.
 3. Gerekirse deterjan döküp lekeli bölgeye yedirerek lekeyi ön işleme tutun.
 4. Giysiyi kumaş için mümkün olan en yüksek derecede yıkayın
 5. Lekeyi kontrol edin

Deterjan Seçimi

Zerdeçal lekelerini çıkarırken kumaşın hem türüne, hem rengine uygun bir deterjan tercih edin. Beyaz ve solmayan giysilerde Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel, renkli giysilerde Persil Toz Renkliler veya Persil Renkliler ve narin kumaşlarda Perwoll kullanın.

Lekeyi Ön İşleme Tutun

Hızlı hareket ederek Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanı doğrudan zerdaçal lekesinin üstüne uygulayın Kumaşa hafifçe yedirin ve birkaç dakika bekleyin, ardından yıkayın.

Yıkayıp Durulayın

Bölgesel işlem yöntemini tercih ettiyseniz, giysiyi durulamadan çamaşır makinesine atın. Seçtiğiniz deterjanın “ağır kir” dozajını kullanarak kumaşı etikete göre güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Lekeyi Kontrol Edin

Giysileri kurutmadan önce lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde lekeli giysinizi ılık su ve seçtiğiniz deterjandan oluşan bir karışımda birkaç saat bekletin. Leke çıkarma özelliğini güçlendirmek için dozajı artırın ve makinenizde yoğun ve uzun bir yıkama programı seçin.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Köri ve Baharat Lekelerini Çıkarma

Gömlek veya pantolondan köri lekesi çıkarırken yukarıdaki adımlar genellikle işe yarar. Ancak leke masa örtünüzde, çarşafınızda veya döşemenizde ise, kumaşın yıkanabilir olduğunu etiketten kontrol edin. Bölgesel işlem uygun olabilir. Bu durumda bölgeye ön işlem uygulayın, ardından ılık suyla yıkayarak silerek kurutun. Leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

Yün, ipek ve keten gibi narin kumaşlarda ipliklere zarar vermemek için daima Perwoll kullanarak elde yıkayın.

Köri ve Baharat Lekeleri için Özel Deterjanlar

Sıvı biçimdeki zerdeçal lekelerini çıkarmanın klasik bir yöntemi, biber ve köride olduğu gibi ön işlem öncesinde olabildiğince sıvıyı çekmektir. Solmayan bir kumaş türünde, bu lekelerin üstesinden gelmek için Persil gibi deterjanlı bir ağartıcı kullanın.

Beyaz ve Sarı Giysilerden Köri ve Baharat Lekelerini Çıkarma

Çoğu durumda yukarıdaki adımlar beyaz ve sarı giysilerdeki köri ve baharat lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak inatçı lekelerde giysiyi ön işlem ve yıkama öncesinde seçtiğiniz deterjan ve ılık su  karışımına batırmanız gerekebilir.

Lezzetli bir köri yerken üstünüze mi döktünüz? Elinizi çabuk tutun ve yukarıdaki adımları uygulayarak zerdeçal lekesini çıkarın.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Kot pantolonlu bir kadın hafif bir kanepede duruyor, sadece bacakları görünüyor.

  Kotlardan Leke Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması