Skip to Content

Kotlardan Leke Çıkarma

Çoğu zaman kot kumaşından yapılmış pantolonların sık sık yıkanması gerekmez. Aslında, sık yıkandıklarında daha çabuk yıpranırlar. Ancak leke olduğunda çabucak müdahale etmeniz gerekmektedir. Neyse ki bu çoğu zaman zor değildir.

Kot pantolonlu bir kadın hafif bir kanepede duruyor, sadece bacakları görünüyor.

Kotlardaki Lekelere Genel Bakış

Kot pantolonlarınızı kirletecek pek çok leke vardır, örneğin:

 • Çimen ve yaprak
 • Kan
 • Mürekkep ve kalem
 • Çamaşır suyu
 • Boya maddesi, boya ve renk lekeleri
 • Gres ve yağ
 • Oje

Kotlardaki Lekelerin Çıkarılması: Adım Adım

Her tür lekeden kurtulmak için şu adımları uygulayın:

 1. Kumaş rengine ve tipine bağlı olarak bir Persil deterjan ve leke çıkarıcı seçin
 2. Lekeli bölgeyi deterjanla ön işleme tutun
 3. Kumaşın kaldırabileceği en yüksek sıcaklıkta yıkayın
 4. Lekenin çıktığından emin olun

Deterjanınızı Seçin

 Persil Toz Renkliler veya Persil Renkliler renkli çamaşırlardan leke çıkarmada bir numaradır. Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel beyaz kumaşlar için mükemmel seçimdir.

Çimen ve Yaprak Lekeleri

Çimen ve yaprak lekelerinde önce çamurların kurumasını bekleyin, ardından kazıyın. Çamur gittikten sonra lekeye Persil deterjanı uygulayarak hafifçe yedirin. Kot pantolonlarınız için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın.

Kan Lekeleri

Kan tazeyken lekeye soğuk suyla ıslatılmış temiz bir bezi bastırın. Deterjanı uygulayın, birkaç dakika bekletin ve yıkayın. Yine kotlar için güvenli olan en yüksek su sıcaklığı kullanılmalıdır.
Kan lekesi kurumuşsa, soğuk su ile Persil deterjanı karıştırın, ardından pantolonunuzu birkaç dakika suya batırın. Kot pantolonu sudan çıkarın, kanı olabildiğince silin, ardından Persil deterjanla ön işleme tutun.

Gres ve Yağ Lekeleri

Kot pantolonunuzda yağ ve gres lekeleri varsa, pantolonunuzu Persil deterjanla ön işleme tutun, ardından yıkayın. Diğer lekelerin aksine gres ve yağ lekeleri 30 ile 40 derece arasında yıkama sıcaklığına ihtiyaç duyar. Bu, lekelerin giysiye yerleşmesini önler.

Mürekkep ve Kalem Lekeleri

Fazla sıvıyı nemli havluyla çekin. Mürekkep ve kalem lekesinin kurumasını bekleyin, ardından Persil deterjanı uygulayarak 10 dakika bekletin. Diğer bir temiz bezi bölgeye batırarak daha fazla mürekkep çekin. Bez temiz bir biçimde gelene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Kotunuzu normal sıcaklıkta yıkayın.

Çamaşır Suyu Lekeleri

Bildiğiniz gibi, ağartıcı lekelerini kotlardan çıkarmak zordur, ancak bazı durumlarda mümkündür. Önce lekeye Persil deterjanı uygulayarak ağartıcının bulunduğu noktaya hafifçe yedirin. Pantolonunuz daha fazla deterjan alamaz olana kadar devam edin. Birkaç dakika bekletin, ardından yıkayın. Leke çıkmadıysa, işlemi tekrarlayın.

Beyaz Kotlardan Leke Çıkarma

Beyaz kotlardan leke çıkarmak koyu kotlardan daha zor görünebilir. Ancak yukarıdaki adımları izleyerek her tür lekeyi çabucak çıkarabilirsiniz. Beyaz kotlar için doğru Persil deterjanı kullanmayı unutmamanız yeter.

Ne tür bir leke ile karşı karşıya olursanız olun, doğru adımları takip edip Persil deterjan kullanmanız bunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Paslı aletler

  Pas Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Köri gibi farklı baharatlarla dolu birkaç yemek kaşığı, yuvarlak bir mermer tepsiye güzelce yerleştirilmiş durumda.

  Köri ve Baharat Lekelerinin Çıkarılması