Skip to Content

Kumaştaki Lekelerin Çıkarılması

Lekeler hiç umulmadık anda kendilerini gösterip bütün gününüzü mahvedebilir. Ne kadar kaçınmaya çalışsanız da lekeler olacaktır, ancak sinir bozucu veya zor çıkarılabilir olmaları gerekmez. Doğru Persil deterjanla, kumaşlardaki lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Sağında düzgünce katlanmış giysi yığını duran kumaş spor ayakkabılar.

Kumaştaki Lekelere Genel Bakış

Hayatınız boyunca pek çok lekeyle uğraşacaksınız. Pantolonların, gömleklerin, bluzların ve ceketlerin görünümünü bozabilecek leke türleri arasında deodorant, ter ve koltuk altı lekeleri, pas ve küf, kan, gres ve yağ lekeleri sayılabilir. Karşınızdaki lekenin türünü bilmek, tamamen kurtulmak için oldukça önemlidir.

Özel Kumaş Türlerinden Lekelerin Çıkarılması

Deriden Leke Çıkarma

Eğer deri ceket, pantolon veya montlarınızda bir lekeye maruz kaldıysanız profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle giysinizde, yanlış temizleme sonucu meydana gelebilecek aşınmaları ve zararları ortadan kaldırabilirsiniz.

Polyesterden Leke Çıkarma

Polyester giysileri yıkarken lekeleri ön işleme tutmak ve çıkarmak için sadece Persil kullanın. Çamaşır suyu ve diğer ev yapımı çözümler kumaşı bozabilir ve faydadan çok zarar verir.

Süetten Leke Çıkarma

Süet sadece perdahlanmış ve kabartılmış lifler içeren bir tür deridir. Süet lekelendiğinde kumaşın kadifemsi dokunuşu bozulabilir. Çoğu durumda lekeden kurtulmak ve havlanmayı gidermek için süet giysinizi ve ev eşyanızı bir profesyonele götürmeniz gerekir. Ancak lekeyi bizzat çıkarmaya kararlıysanız, önce temiz bir bezle olabildiğince sıvı çekin. Ardından bölgeye az miktarda deterjan ve su uygulayın. Islak bezle durulayın ve silerek kurutun. Havalandırın ve leke kalıp kalmadığını kontrol edin. Kumaşın havını gidermek için leke çıktıktan sonra süet fırça kullanın.

Pamuklu Kumaştan Leke Çıkarma

Pamuk, dayanıklı bir kumaş türüdür. Ancak delikli yapısı ter ve koltuk altı lekelerine yatkın olmasına yol açar. Çoğu durumda Persil ile ön işleme tutulması ve yüksek sıcaklıkta yıkanması bu lekeleri çıkarabilir.

Ketenden Leke Çıkarma

Keten, pamuk gibi delikli bir kumaştır ve yaz için idealdir. Gözenekli yapısı ayrıca, lekeleri diğer kumaşlardan daha kolayca tutacağı anlamına gelir. Lekelerden kurtulmak için ön işlem sırasında biraz daha zaman vermeniz gerekebilir. Persil deterjanın kumaşa nüfuz etmesi için bir saat kadar beklenmesi gerekebilir. Doğru sıcaklıkta yıkadığınızdan emin olmak için daima giysinin etiketini kontrol edin.

Yünden Leke Çıkarma

Yün, ipek gibi narin bir kumaştır, ancak çamaşır makinesinde kolayca çözülebilir. Bu nedenle giysinin etiketine bakarak yünün elde mi yıkanacağından, yoksa kuru temizlemeye mi götürülmesi gerektiğinden emin olun. Yündeki lekelerden kurtulmak için olabildiğince hızlı davranın. Bölgeyi su ve Persil ile silerek lekenin yün liflerine kalıcı olarak yerleşmesini önleyin.

Diğer Kumaşlardan Leke Çıkarma

Elinizdeki kumaşın türü ne olursa olsun, makinede yıkanıp yıkanamayacaklarını ve kaç derecede yıkanabileceklerini görmek için daima etiketi kontrol edin. Kaşmir, saten, jorjet, şifon, suni ipek ve viskoz gibi bazı kumaşlar hassastır ve elde yıkanmalıdır.

Plastik, asetat, naylon ve spandeks gibi sentetik kumaşlar su bazlı lekelere dirençlidir ve çamaşır makinesinde yıkanabilecek kadar sağlamdır. Yani hızla hareket ederseniz lekelerden çabucak ve fazla çaba harcamadan kurtulabilirsiniz. Leke çıkarma sırasında mikro elyaf makinede veya elde yıkanabilir, ancak başka bir kumaş türü ile beraber yıkanmamalıdır.

Kumaşlardan Belli Tiplerde Leke Çıkarma

Sıvı lekeleri: Kahve ve Çay, Su, Mürekkep ve Kalem ve Kan

 • Lekenin üstünü kapatıp mümkün olduğunca sıvı çekin
 • Kumaşı tersyüz ederek soğuk suyla tersten yıkayın
 • Persil uygulayın
 • Yıkayıp durulayın

Katı ve yarı katı ürünler: sebze, meyve, hardal, ketçap ve sos, kusmuk, gres ve yağ

 • Kaşık kullanarak kumaşı olabildiğince temizleyin
 • Kalan sıvıyı almak için lekenin üstüne temiz beyaz bir bez örtün
 • Persil uygulayın
 • Yıkayıp durulayın

Toz halinde veya havlı lekeler: Zerdeçal, küf ve pas ve makyaj

 • Tozdan olabildiğince kurtulmak için fırçalayın veya silkeleyin (ev içinde daha fazla leke olmaması için dışarı çıkabilirsiniz)
 • Persil uygulayın
 • Yıkayıp durulayın

Kumaşlardaki Lekeler için Özel Durumlar: Kurumuş Lekelerin Çıkarılması

Eski ve kurumuş lekelerin taze lekelerden daha zor çıktığını fark etmiş olabilirsiniz. Katı madde varsa, önce kaşıkla lekeden kazıyın. Ardından giysiyi Persil deterjan ve ılık su karışımına yatırın. Yıkamadan önce giysiyi birkaç saat veya gece boyu suyun içinde bırakın.

Kumaşlardan Leke Çıkarma: Adım Adım

 1. Kumaşınızın türü ve rengine uygun bir leke çıkarıcı seçin
 2. Lekeyi ön işleme tutun, inatçı veya kurumuş lekeler için gerekirse suya batırın
 3. Kumaşı makinede veya elde yıkayın
 4. Yıkadıktan sonra lekeyi kontrol ederek çıktığından emin olun.

Bir Deterjan Seçin

Deterjanı seçmeden önce kumaş tipiyle rengini ve giysinin etiketini göz önünde bulundurun. Kullanım:

 

Lekeyi Ön İşleme Tutun

Lekeyi kaşık veya kör bıçakla kazıyarak fazlalık katıları çıkarın. Kağıt havlu veya temiz beyaz bir havluyla sıvıları çekin. Kumaşı tersyüz ederek soğuk suyla tersten yıkayın. Persil deterjanınızı lekenin önüne uygulayın ve hafifçe yedirin. Sadece birkaç dakika bekletin, ardından durulayın.

Yıkayıp Durulayın

Giyeceği, kumaş türü için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta derhal yıkayın. Bu talimatlar için giysinin etiketini kontrol edin. Yıkama döngüsünde aynı Persil deterjanı kullanın.

 

Lekeyi Kontrol Edin

Giysi yıkandıktan sonra lekenin kaybolup kaybolmadığını kontrol edin. Kaybolmadıysa, ön işlem ve yıkama adımlarını tekrarlayın.

İnatçı bir lekeden kurtulmaya mı çalışıyorsunuz? Seçtiğiniz kumaş türü leke çıkarma adımlarını değiştirebilir, ancak doğru Persil deterjanı hemen her kumaşta hemen tüm lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilir.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Kapaksız kırmızı ruj, bir rujla boyanmış yarım daire şeklinde bükülmüş kalın kırmızı bir şerit üzerinde duruyor.

  Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerini Çıkarma

  Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerini Çıkarma