Skip to Content

Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerini Çıkarma

Kalıcı saç boyası, rengin saçınızın içine yerleşmesi, varsa saçtaki beyazları örtmesi ve saç tonunuzu değiştirmesi işlemlerinden oluşan uzun bir süreçtir. Birkaç yıkamayla çıkan bir boya türü değildir. Peki sizce giysinize boya damlattığınızda ne olur?

Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerini Çıkarma

Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerine Genel Bakış

Saç boyası kalıcı olduğundan, dikkat etmeniz ve giysinize bulaştırmamanız gerekmektedir. Damlatacak olursanız da hızla davranmalısınız.

Bazı saç boyaları doğal ürünlerden, bazıları kimyasallardan yapılmıştır. Her durumda, lekeleme özelliğine sahiptirler. Bazen bu boyanan şey, giysiniz olabilir.

Saç Boyası ve Saç Rengi Lekelerini Çıkarma

Saçınızdan giysilerinize geçen boyayı çıkarmakta kullanılan bazı geleneksel yöntemler işe yaramaz. Hatta, çoğu saç boyası ve giysi kazasında en iyi seçenek, giysiyi kuru temizleyiciye götürmektir.

Ancak bu lekeyi evde çıkarmaya çalışacaksanız, şunları yapmalısınız.

 1. Uygun bir Persil deterjan seçin
 2. Lekeyi ön işleme tutun
 3. Yıkayıp durulayın
 4. Lekenin çıktığından emin olun

Bir Deterjan Seçme

Renkli giysilerde Persil Renkliler kullanın; beyaz ve renk vermeyen giysilerde Persil Gülün Büyüsü Jel kullanın. Leke ipek veya yün gibi hassas bir kumaşta ise, Perwoll kullanarak elde yıkayın.

Ön İşlem ve Suda Bekletme

Doğrudan lekenin üstüne Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler uygulayın, hafifçe yedirin ve 10 dakika bekletin.

Lekede solma belirtisi yoksa Persil deterjanınızı (giyside oksijenli ağartmaya izin verilmesi koşuluyla en uygunu Persil olacaktır, bakım etiketindeki talimatlara bakın) ılık suyla karıştırın ve kumaşı bir saat daha karışıma batırın.

Yıkama ve Durulama

Saç boyası lekelerini çıkarma ihtimalini artırmak için Persil gibi ağartıcı içeren bir deterjan kullanılması önerilir. Giysiyi, kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın. Bu bilgiyi giysinin etiketinden alabilirsiniz.

Lekeyi Kontrol Etme

Kurutmadan önce, lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını daima kontrol edin. Aksi halde lekeyi tekrar ön işleme tutun, ardından yıkayıp durulayın.

Bu çözümün garanti edilmediğini ve her zaman işe yaramayabileceğini unutmayın. Saç boyası lekelerinde bazen en iyi leke çıkarma yöntemi, işi bir profesyonele bırakmaktır.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Kot pantolonlu bir kadın hafif bir kanepede duruyor, sadece bacakları görünüyor.

  Kotlardan Leke Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması