Skip to Content

Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekerini Çıkarma

Ön cebinizdeki tükenmez kaleminiz mi aktı? Çamaşır makinesine yanlışlıkla en sevdiğiniz pantolonunuzla beraber dolma kalem mi attınız? Veya yazıcınızın mürekkep kartuşunu yerleştirirken kartuş sızdırmaya mı başladı? Giysilerdeki ve ev eşyalarındaki mürekkep ve kalem lekelerin verdiği koyu renkte ve kötü görünen lekeleri çıkarabilirsiniz.

Beyaz bir arka plan üzerinde, ortada sarı, turuncu ve kahverengi renklerde boyanmış şeritlerde farklı kalemler bulunuyor.

Mürekkep ve Kalem Lekesi Türleri

Mürekkep lekesi ile karşılaşınca ilk yapmanız gereken, sebebini bulmaktır. Marker mı? Tükenmez kalem mi? Yazıcı mürekkebi mi? Mürekkep lekesinin türü, sonraki adımlarınızı belirleyebilir.

Giysilerden Mürekkep Çıkarma: Adım Adım

 1. Lekeyi, emici ucu alkole batırılmış pamuklu çubukla hafif hafif dokunarak ön işleme tutun ve ardından az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler ile ön işleme alın
 2. Kumaşı, etiketine göre mümkün olduğunca yüksek sıcaklıkta yıkayın.
 3. Mürekkep ve kalem lekesinin çıktığından emin olun.
 4. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Deterjan

Ön işlem ve yıkama öncesinde ürünün etiketindeki talimatları iyice okuyun. Persil Gülün Büyüsü Jel, lekelerin çıkarılmasında beyaz çamaşırlarda oldukça etkilidir. Persil Color Jel lekeleri çıkarırken aynı zamanda renkli çamaşırlarınızı parlak tutar. Mürekkep lekesinin alkolle ön işleme tutulması ve ardından az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanın doğrudan lekeye uygulanması, leke çıkarmadaki etkililiği artırır.

Lekede Ön İşlem

Çoğu yuvarlak uçlu kalem lekesi veya diğer türlerde tükenmez kalem mürekkeplerinin neden olduğu lekelerde, sadece bir parça sıvı deterjanı doğrudan lekenin üstüne dökmeniz ve kumaşa hafifçe yedirmeniz yeterlidir.

Yazıcı mürekkebinde, kumaşın her iki tarafına iki kâğıt havlu koyarak mürekkebi olabildiğince çekmeye çalışın. Kumaşın arkasını ovalayarak mürekkep lekesini olabildiğince çıkarın.

Her durumda, mürekkep lekesinin emici ucu alkole (eczanelerde mevcuttur) batırılmış pamuklu çubukla hafif hafif dokunarak ön işleme tutulması önerilir, ardından uygun miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanı doğrudan lekenin üstüne dökerek kısa bir süre (10 dakikaya kadar) emmesini bekleyin.

Mürekkep Lekeli Kumaşı Yıkama

Ön işlemden sonra kumaşı hemen yıkayın. Çoğu tükenmez kalem mürekkebi suda çözünür ve lekeyi çıkarmada kolaylık sağlar. Yine de kolayca çıkmayan inatçılar lekelerde çamaşır suyu kullanmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda kumaşı önerilen en yüksek sıcaklıkta yıkayın ve kumaşa uygun seçilen Persil deterjanla birlikte leke çıkarıcıyı uygulayın. Uygulama yapmadan önce kumaşın çamaşır suyu kullanımına uygun olup olmadığını etiketten kontrol edin.

Lekeyi Kontrol Etme

Yıkama sonrasında lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Koyu renk gömlekteki veya jean pantolondaki mürekkep lekesini çıkartırken, giysi kuruyana kadar lekenin çıkıp çıkmadığını anlamayabilirsiniz. Bu giysileri önce daima havalandırarak kurutun. Kurutucuya atıldıklarında leke yerleşir ve çıkarılması güçleşir. Leke hala görünüyorsa, bu adımları tekrarlayın.

 

Farklı Türlerdeki Çamaşırlardan ve Özel Kumaşlardan Mürekkep Lekelerini Çıkarma

Çanta, masa örtüsü, takım elbise ve elbise gibi belirli türde çamaşırlar makinede yıkamaya uygun olmayabilir, ancak elde yıkamaya uygun olabilir. Bu gibi durumlarda lekeyi ön işleme tutun, ardından ürünü nazikçe elde yıkayın, dikkatle durulayın ve havalandırarak kurutun.

Bazı kumaşlarda bu adımları uygularken dikkatli olun. Kot, vinil, polyester, naylon ve keten gibi dayanıklı kumaşlar, mürekkep ve kalem lekelerinde kolayca ön işleme tutulup ardından çamaşır makinesinde yıkanabilir. İpek, süet, deri ve yün gibi diğer kumaşlar, zarar görmemesi için elde yıkanmalıdır.

Mürekkep ve Kalem Lekeleri: Özel Koşullar

Kumaş yıkandıktan veya kurutulduktan sonra lekenin çıkarılması, lekenin ıslak olduğu zamandan daha zordur. Eski, kurumuş lekeleri çıkarmak için yukarıda verilen tavsiyelere göre hareket ederek önce alkol ve ardından Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler uygulaması ile ön işlemeye tutun.

Giysiyi seçtiğiniz Persil deterjan çözeltisinde 1-2 saat, hatta mümkünse gece boyu bekletin. Ardından mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın. 

Gerekirse bu işlemi tekrarlayın.

Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekeleri için Ev Yapımı Çözümler

Ev yapımı leke çıkarıcılar ve doğal leke çıkarıcılar bazen işe yarayabilir ancak çoğunlukla, kaçınmak isteyebileceğiniz, öngörülemeyen sonuçlar doğurur. Limon suyu, hidrojen peroksit ve ağartıcı giysinizin rengini değiştirebilir. Sirke, çamaşır makinenizin plastik ve kauçuk malzemelerine hasar verebilir. Çoğu doğal leke çıkarıcının etki süresi de oldukça uzundur.

Mürekkep ve tükenmez kalem lekeleri tazeyken kolayca çıkarılabilir, o yüzden lekeye olabildiğince hızlı müdahale edin.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Beyaz bir vazo içinde sarı nergisler

  Polen Lekelerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması