Skip to Content

Pamuklu Giysilerden Leke Çıkarma

Pamuk gözenekli yapısı, dayanıklılığı ve çok yönlülüğü sayesinde sıklıkla gömlek, çarşaf ve masa örtüsü kumaşı olarak kullanılır. Havadar olduğundan yazın giyilmeye uygundur, ve bakımı da kolaydır. Pamuklu giysinizi lekelediğinizde, yerleşmeden önce hızla hareket edip lekeyi çıkarmanız gerekmektedir. Böylece giysilerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yığın renkli çamaşır, arka planda bulanık bir çamaşır makinesi.

Pamuklu Giysilerde Sorunlu Lekeler

Gözenekli yapısından dolayı, pamuklu giysi lekeyi diğer kumaşlardan daha kolayca emer. Pamuk doğal olarak salgılanan yağları kolayca ve hızla emebildiğinden ter ve koltuk altı lekeleri ile deodorant lekeleri pamuklu giysilerde yaygındır. Hızlı davranmazsanız leke kumaşta kalıcı olur. Özellikle ter ve koltuk altı lekelerinde, koku da pamuk dokusuna hapsolabilir.

Ancak, pamuklu giysilerde tek uğraşmanız gereken ter lekesi değildir. Diğer materyallerdeki gibi kan lekeleri, yağ ve katı yağ lekeleri, mürekkep ve tükenmez kalem lekeleri, hatta meyve ve sebze suyu lekeleri de giysinizin görünümünü bozabilir. Lekenin türü ne olursa olsun, ister kahve ve çay lekesi, ya da çimen ve yaprak lekesi, tamamen çıkarmak için hızlı hareket etmelisiniz.

Pamuklu Giysiler ve Ev Eşyalarından Leke Çıkarma

Çoğu pamuklu giysi ve ev eşyası, kumaşta olumsuz bir etki oluşmaksızın çamaşır makinesinde yıkanıp kurutulabilir. Ancak, pamuklu maddeler kurutucuda çekip kırışabileceği için kumaşı kurutmadan önce doğru ısı ayarının kullanıldığından emin olmak için bakım etiketi okunmalıdır.

Pamuklu ürünlerden leke çıkarırken, kumaşla ağartıcı kullanma konusunda dikkatli olun. Deterjanların oksijenli ağartıcı leke çıkarmaya yardımcı olsa da kumaşın dokusuna da zarar verebilirler.

Pamuklu Ürünlerden Leke Çıkarma: Adım Adım

 1. Giysinin etiketinden pamuklu giysinin yıkanıp kurutulabilir özellikte olduğunu kontrol edin
 2. Kumaşın rengine uygun bir Persil deterjan seçin
 3. Lekeyi Persil deterjanla ön işleme tutun
 4. Pamuklu giyeceği, güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın
 5. Lekenin çıktığından emin olun

Bir Deterjan Seçin

Pamuğun yıkanabilir olduğunu giysi etiketinden kontrol ettikten sonra aşağıdakileri kullanın:

Ön İşlem

Pamuklu giysilerden kan, kahve ve çay ve diğer sıvı lekelerini çıkarırken, bölgeyi temiz bir bezle kurutarak olabildiğince fazla sıvıyı çıkarın. Lekeyi arkasını çevirerek soğuk suyla yıkayın.

Bu adımın ardından ve diğer leke türlerinde, Persil Renkliler veya Persil Gülün Büyüsü Jel deterjanı lekenin üstüne bolca dökün. Hafifçe lekeye yedirerek dokuya nüfuz etmesini sağlayın.

Yıkama ve Durulama

Seçtiğiniz Persil deterjanı kullanarak kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Lekeyi Kontrol Etme

Pamuklu ürünü yıkadıktan sonra lekenin ve, ter lekelerinde kokunun gittiğinden emin olun. Gerekirse bu adımları tekrarlayın.

Zorlu lekelerle mücadele için, pamuklu giysilerinizi seçtiğiniz deterjan çözeltisinde birkaç saat boyunca bekletebilir ve giysileri tekrar yıkayabilirsiniz.

Leke hala gözle görülüyorsa, giysiyi kurutmayın. Leke kalıcı olarak yerleşebilir.

Yazlık kıyafetlerde pamuk idealdir, ancak lekeleri kolayca emer. Persil deterjanla nasıl çıkaracağınızı bildiğinizden emin olun.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Masada yarım bir domates

  Domates Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma