Skip to Content

Polyester Lekelerini Çıkarma

Polyester dayanıklı, güçlü ve uzun ömürlüdür. Ancak bu, lekelere karşı tamamen dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Polyester bir giysinizde leke varsa, çabucak ve etkili biçimde nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Beyaz polyester gömlek üzerinde reçel lekesi.

Polyesterdeki Farklı Leke Türleri

Sentetik yapısı sayesinde, polyester son derece kolayca temizlenebilir ve en emilebilir lekelere karşı dirençlidir. Sentetik lifler ter ve koltuk altı lekelerini, kan lekelerini, deodorant lekelerini ve su bazlı lekeleri (meyve suyu) kolayca püskürtebilir. Ayrıca çoğu kimyasala, hatta küfe karşı dirençlidir.

Çıkarılması diğerlerine göre zor olan lekeler katı yağ ve yağ lekeleridir. Yağ polyester liflerine yapışabilir ve zor çıkar.

Polyesterden Leke Çıkarma: Adım Adım

Polyesterden leke çıkarmak için:

 1. Giysinizin kumaş ve rengine uygun bir Persil deterjan seçin
 2. Fazla katı maddeyi fırçalayın veya kazıyın
 3. Sıvıların üstüne temiz bir bez kapatıp mümkün olduğunca çekin
 4. Lekeli bölgeyi ön işleme tutun
 5. Kullanma etiketine göre mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın
 6. Yıkadıktan sonra lekeyi kontrol edin

Bir Deterjan Seçme

Kullanacağınız deterjanda, kumaş ve renk kalitesi belirleyici olacaktır. Neredeyse hiçbir durumda polyester kumaşlar renk vermez. Her türlü lekeden kurtulmak için Persil uygun bir deterjandır. Ancak önce giysinizin etiketine bakarak oksijenli ağartmaya izin verilip verilmediğini öğrenin. Renkli polyester giysilerde Persil Renkliler kullanın. Beyazlar için Persil Gülün Büyüsü Jel de kullanabilirsiniz.

Ön İşlem

Ön işlem, çıkarılacak leke türüne bağlıdır. Çoğu genel lekede, fazlalık katı maddeleri kaşık yardımıyla olabildiğince çıkarın, ardından sıvıyı temiz beyaz bir bezle, bez kuruyana kadar bastırarak tampon yapın.

Az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler ürününü doğrudan lekenin üstüne uygulayın, hafifçe ovalayın, birkaç dakika bekletin ve polyester liflere bastırın, ardından her zamanki gibi yıkayın.

Yıkama ve Durulama

Giysinin etiketini kontrol edin ve kumaş için güvenli olan en yüksek su sıcaklığını kullanın. Deterjan etiketinde belirtilen “çok kirli çamaşır” deterjan dozajını kullanın.

Lekeyi Kontrol Etme

Kurutmadan önce her zaman lekenin çıktığından emin olun. Leke çıkmadıysa ürünü, lekenin yerleşmesine yol açabilecek kurutma ısısına tutmadan önce yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Farklı Türlerde Polyester Çamaşırlardan Leke Çıkarmadaki Belirli Güçlükler

Polyester gömleklerin, bluzların, elbiselerin ve ceketlerin dayanıklı ve makinede yıkanabilir olması, otomatik olarak her polyester giysiden leke çıkarmanın aynı adımları içerdiğini düşünmenizi gerektirmez. Polyester bazen ipek, yün ve suni ipek gibi başka kumaş türleri ile karıştırılabilir. Bu, polyesterin yapısını değiştirir. Bu diğer narin kumaşları biraz daha sağlamlaştırsa da, aynı zamanda polyester karışımı kıyafetin lekelere o kadar dayanıklı olmayabileceği anlamına gelir. Narin kumaşlarla yapılan bu kombinasyon, Perwoll ile elde yıkama gibi daha büyük özen gerektirebilir.

Kurumuş Lekeleri Polyesterden Çıkarma

Polyesterdeki kurumuş lekeler kolayca çıkarılabilir. Polyester elbisedeki kurumuş bir lekenin çıkarılması için, su ve deterjan karışımına batırılarak leke yumuşatılıp canlandırılır, böylece ön işlem adımları uygulanabilir.

Mükemmel görünümünü korumasını istediğiniz favori bir polyester gömlek veya ceketiniz var mı? Bu talimatları uygulayarak polyester giysinizdeki lekeleri çıkarın.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Taze fesleğen eklenmiş bir tabak spagetti.

  Yemek Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Paslı aletler

  Pas Lekelerini Çıkarma