Skip to Content

Şapkalardan Ter Lekelerini Çıkarma

Çoğumuz başımızın ter lekelerine yol açacağını düşünmeyiz, ancak gömleklerimizin ter ve koltuk altı lekesi olabildiği gibi şapkalarımız da terden lekelenebilir. Lekeler çoğunlukla sarı veya terdeki tuz nedeniyle beyazdır. Şapkanızı çamaşır makinesine atmakla bu lekelerden ve kaçınılmaz olarak bunlara eşlik eden kokudan kurtulamazsınız.

Şapkalı gülen bir bebek su kovasında oturuyor.

Farklı Türlerde Şapkalardan Ter Lekelerini Çıkarma

Ter lekesinden kurtulma yöntemi çoğunlukla şapkanızın türüne bağlıdır. Yün, keçe ve keten şapkalardaki ter lekelerini çıkarmak için narin bir yolla elde yıkamanız gerekmektedir. Bu kumaşlar makinede yıkandığında kolaca çekebilir ve şekillerini kaybedebilir.

Şapkalardaki ter lekelerini çıkarmak için çoğunlukla çamaşır makinenizin narin programını kullanabilir veya elde yıkayabilirsiniz. Ancak şapkanın şeklini korumak için plastik veya metal şapka yıkama topu kullanabilirsiniz. Şapka yıkama topu şapkayı sararak siperliğinin yıkama sırasında kırışmasını veya bükülmesini önler.

Zarar görebilecek şapkalardaki ter lekelerini çıkarmak için elde yıkamalısınız. Bunlar çoğunlukla doğal liflerden veya başka narin kumaşlardan yapılmıştır. Fötr, silindir ve melon şapka gibi diğer şapka türlerinde kumaşa zarar vermemek için, ter lekelerinin çıkarılmasında makinede yıkamaktansa elde yıkama veya bölgesel işlem yapılmalıdır.

Şapkalardan Ter Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Uygun bir Persil deterjan seçin.
 2. Bölgeyi biraz Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanla ön işleme tutun
 3. Beyzbol kasketini veya şapkasını yıkayın. Şapkanın elde mi, makinede mi yıkanacağını görmek için bakım etiketini okuyun.
 4. Şapkayı havalandırarak kurutun.
 5. Ter lekesinin durup durmadığını kontrol edin.

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçin

Seçtiğiniz tipteki deterjan ve leke çıkarıcı, şapkanızın rengine uygun olmalıdır. Boya vermeyen yıkanabilir şapka ve kasketlerde, Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel gibi bir ter lekesi çıkarıcı kullanın. Persil Toz Renkliler veya Persil Renkliler, renkli şapkalar ve beyzbol kasketlerinde kullanıma uygundur. Ön işlemde, lekenin üzerine az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler dökün. Ürün etiketindeki dozaj tavsiyelerine uyun.

Lekeyi Ön İşleme Tutun

Lekenin ön işleminde Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler deterjanı hafifçe ovalayın ve bir süre bekletin. Ardından şapkayı bakım etiketindeki talimatlara göre yıkayın.

Şapkanın Yıkanması

Şapkalardaki sarı lekeleri çıkarmak için etiketteki talimatlarda belirtilen mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkamalısınız. Bazı şapkaların elde yıkanması gerekebilir. Bu durumda küveti veya evyenizi ılık suyla doldurun ve şapkayı suya batırın. Suyun içinde hafifçe çalkalayıp parmaklarınızla ovalayarak ter lekesini çıkarın.

Havalandırarak Kurutun

Kumaşın rengine göre, lekenin çıkıp çıkmadığını görmek için şapkayı kurutmanız gerekebilir. Şapkaları daima havalandırarak kurutun, böylece şeklini koruyabilirsiniz.

Lekeleri İnceleyin

Şapkadaki ter lekeleri çıkmadıysa, leke kalmayana kadar işlemi tekrarlayın.

Şapkalardaki Ter Lekelerini Çıkarma: Farklı Kumaş ve Şapka Kısımları için

Dimi, pamuk, jarse, akrilik ve polyester gibi belli şapka kumaşları çamaşır makinesinde çalkalanmaya dayanıklıdır, ancak şapkayı saran yıkama topu olmaksızın şekillerini yitirebilirler. Ancak keten, keçe, yün ve süet gibi kumaşlar makinede yıkanırken deforme olabilir, soyulabilir, hatta parçalanabilir. Ter lekelerinin çıkarılması için bu şapkalar bölgesel işleme tutulmalı veya elde yıkanmalıdır.

Şapkaların bazı kısımları, şapka malzemesinden daha hassas olabilir. Örneğin bazı şapkalarda çamaşır makinesinde yıkanmayla zarar görmeyecek sağlam çıtçıt, metal toka ve kurşun bulunabilir. Ancak, ter lekelerini çıkarmak için birkaç kez yıkama sonucunda sökülebilecek daha hassas işlemelere de sahip olabilir. Bu durumda şapkanın ömrünü uzatmak için elde yıkamak veya bölgesel işleme tutmak daha iyi bir seçenektir.

Diğer şapka türlerinde de makinede yıkanmaya karşı hassas parçalar olabilir. Örneğin klasik bir şapkanın katı tepesi ve dairesel kenarı nişasta ile işleme tutularak şeklini koruması sağlanabilir. Şapkalardaki sarı ter lekelerini çıkarırken makinede yıkamak şapkanın şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Şapkanızdaki ter lekelerini nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz riske atılmayın ve şapkanızı makinede yıkamayın. Lekeli bölgeyi ön işleme tutun ve ardından elinizde yıkayın.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Beyaz bir arka plan üzerinde, ortada sarı, turuncu ve kahverengi renklerde boyanmış şeritlerde farklı kalemler bulunuyor.

  Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması