Skip to Content

Su Lekelerini Çıkarma

Suyun giysileri temizliyor olması gerek, lekelemesi değil. Ancak sert su kullanan kişilerin gömleklerinde, elbiselerinde, tentelerinde ve diğer pek üründe su lekesi yaygındır. Özellikle beyaz giysilerde, bu lekelerden kurtulmak için gereken şeylerin önemli olduğunu unutmayın.

Su Lekelerini Çıkarma

Su Lekelerine Genel Bakış

Sert su, içinde bol miktarda çözünmüş kalsiyum, magnezyum ve manganez bulunan su anlamına gelir. Giysiler bu tip suda yıkandığında sararmış veya pis görünebilir. Özellikle koyu giysilerde beyaz sabun kalıntılarını da fark edebilirsiniz, bu durumda fazladan durulanmaları gerekecektir. Suyunuzu analiz ettirerek sert olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Su Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

Sert su neticesinde giysilerinizde su lekeleri varsa şunları yapın:

 1. Bir Persil deterjanı seçin
 2. Giysiyi su ve deterjan karışımına batırın
 3. Yıkayın
 4. Lekenin çıktığından emin olun

Bir Deterjan Seçin

Renkli giysilerden su lekelerini çıkarmak için en iyi seçenek Persil Toz Renkliler veya Persil Renkliler olacaktır. Beyaz giysilerde Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel uygundur. Kumaş narinse Perwoll kullanın.

 

Bölgede Ön İşlem Uygulama

Elbise veya gömlekteki pis bir noktayla uğraşıyorsanız biraz Persil deterjan uygulayın ve hafifçe ovarak lekeye yedirin. Yıkamadan önce birkaç dakika yerleşmesini bekleyin. Giysi tamamen sert su lekeleriyle kaplıysa, Persil deterjanla soğuk suyu karıştırın ve giysiyi en az iki saat bu karışıma batırın.

Yıkayıp Durulayın

Persil deterjanla her zamanki gibi yıkayın.

 

Yıkamadan Sonra Lekeyi Kontrol Edin

Giysileri kurutmadan önce lekenin çıktığından emin olun. Aksi halde bu adımları tekrarlayın.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Su Lekelerini Çıkarma

Sadece kuru temizleme yapılabilir veya yatak, tente veya stor gibi yıkanamayan çamaşır türlerindeki su lekeleri için ne yapılabilir? Bölgesel işlem uygulayın. İki fincan suyla ½ fincan Persil deterjanı sprey şişesinde karıştırın. Suyu lekeli noktaya püskürtün ve temiz beyaz bir havluyla silin.

Kumaş narinse ve elde yıkanması gerekiyorsa, deterjan ve leke çıkarıcı olarak Perwoll kullanın. Giysiyi ister elde ister makinede yıkarken yıkama suyuna başka bir şey eklememeye dikkat edin. Ağartıcı su lekeleri için faydalı olabilir, ancak polyester ve pamuk gibi bazı kumaşları da bozabilir.

Beyaz Giysilerden Su Lekelerini Çıkarma:

Su lekeleri beyaz giysilerde genellikle daha belirgindir, ancak yukarıdaki adımları izleyerek hızla hareket ettiğinizde lekeleri çıkarabilirsiniz. Yıkadıktan sonra, lekeli giysiyi parlak beyaz bir giysinin yanına koyarak farkı karşılaştırın. Öncekinden daha iyi ve en ufak bir sarılık içermiyor olmalıdır; ancak parlak beyaz renk asla eskisi gibi olamaz.

Sert su lekeleri ile mi uğraşıyorsunuz? Bu adım adım talimatları uygulayarak kolayca kurtulabilirsiniz.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Beyaz bir arka plan üzerinde, ortada sarı, turuncu ve kahverengi renklerde boyanmış şeritlerde farklı kalemler bulunuyor.

  Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması