Skip to Content

Ütü Lekelerini Çıkarma

Giysilerinizin kırışıksız olmasını istiyorsanız ütülemeniz gerekmektedir. Ancak bazen bu iş, giyside yanık izleri veya pas izleri gibi daha fazla soruna yol açabilir. Bu durumla karşılaştığınızda lekeleri çıkarmak için izlenecek yolu biliyor musunuz?

Ütü Lekelerini Çıkarma

Ütü Lekelerinin Çıkarılması: Adım Adım

 1. Bir Persil deterjan ve leke çıkarıcı seçin
 2. Hızlı hareket edin ve yanık veya pas izlerini Persil deterjanla ön işleme tutun
 3. Pas lekeleri için, temiz bir beyaz bezle kırmızılığı silin
 4. Yıkayıp durulayın
 5. Lekenin çıktığından emin olun

 

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçin

Pas ve yanık izlerini çıkaracak kadar güçlü bir pas lekesi çıkarıcıya ihtiyacınız olacaktır. Beyaz giysilerde Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel kullanın. Giysiniz renkliyse, Persil Color veya Persil Renkliler kullanın. İpek veya yün gibi narin kumaşlarda lekeyi çıkarmak için elde yıkamaya uygun Perwoll kullanın.

Lekeyi Ön İşleme Tutun

Yanık izini veya pası fark eder etmez lekeli bölgeye Persil deterjan uygulayın. Yanık izi çok kötü değilse deterjanı lekenin üzerine sürün ve silin. Bazı durumlarda, bu şekilde lekeyi tamamen çıkarabilirsiniz. İnatçı ütü yanığı lekelerini çıkarmak için ise, lekeyi bol miktarda Persil deterjana tamamen batırmanız gerekecektir.

Yıkayıp Durulayın

Deterjanınızın “çok kirli çamaşırlar” dozajını kullanarak, kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Bu bilgiyi giysinin etiketinden alabilirsiniz.

Yıkamadan Sonra Lekeyi Kontrol Edin

Ön işlem ve yıkama sonrasında leke çıkmadıysa bu adımları tekrarlayın. Zor lekelerde bu işlemleri birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Ütü Lekelerini Çıkarma

Pamuklu çarşaflarınızda veya polyester gömleğinizde yanık izi veya pas lekesi varsa, yukarıdaki adımları uygulayarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Ancak ipek veya yün gibi daha narin kumaşlarda, ütü lekesi çıkarıcı ve deterjan olarak Perwoll kullanmalısınız. Elde yıkamanız gerektiğinden emin değilseniz, kumaşın etiketini kontrol edin.

Ütü Lekeleri için Özel Deterjanlar

Ütü yanığı izlerini ve pas lekelerini çıkarmak için doğal solüsyonlardan ve ev yapımı çözümlerden kaçının. Bazı durumlarda işe yarasalar da, çoğunlukla yarardan çok zararları olacaktır. örneğin limon suyu, hidrojen peroksit ve ağartıcı giysinizin rengini kalıcı olarak değiştirebilir.

Ütü Lekesi Türleri ve Özel Koşullar

Tüm ütü lekelerinin giderilebilmesini arzu etsek de, bu mümkün olmayabilir. Kumaş ağır biçimde yanmışsa ve dokuları hasarlı ise veya yer yer parlıyorsa, giysi muhtemelen kurtarılamaz durumdadır.

Beyaz Giysilerden Ütü Lekelerini Çıkarma:

Beyaz giysilerdeki ütü lekelerini çıkarırken doğru deterjanın büyük fark yaratacağını unutmayın. Beyazlarda daima Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel kullanılmalıdır.

Ütü yanığı izlerinden veya pas lekelerinden bıktınız mı? Persil deterjanla bunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

More Products

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Color Toz

  Persil Toz Renkliler

Latest articles

 • Yaban mersini suyu, bir cam sürahiden başka bir cam kaba dökülüyor, yanında masanın üzerinde yaban mersini dolu bir kase duruyor.

  Meyve Suyu Lekelerini Çıkarma

 • Beyaz bir arka plan üzerinde, ortada sarı, turuncu ve kahverengi renklerde boyanmış şeritlerde farklı kalemler bulunuyor.

  Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekerini Çıkarma

 • Sarı sıvı dolu iki çorba bardağı, yanında iki çay kaşığı zerdeçal ve iki parça zencefil.

  Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması