Skip to Content

Su ve enerji tasarrufu nasıl yapılır

Küçük şeyler büyük fark yaratabilir! Enerji tüketiminin ve deterjanların CO2 ayak izinin neredeyse %80'i kullanım aşamasında, yani evde yıkama işlemi sırasında meydana gelmektedir. Bunun esas nedeni, çamaşır makinesindeki suyu ısıtmak için gereken enerjidir.
 
Yıkama programında ve makinenize çamaşır koyarken yapacağınız ufak değişiklikler daha sürdürülebilir bir geleceğe büyük bir katkı sağlayabilir.

Düşük sıcaklıklarda yıkayın ve İklim Değişikliği üzerindeki etkinizi azaltın

Yıllar boyunca Persil formülümüzü düşük sıcaklıklarda en iyi yıkama performansını sağlamak üzere sürekli olarak geliştirdik.

Soğuk Suda Yıkama formülümüz ile giysilerinizi daha düşük sıcaklıkta yıkayıp yeni temizlenmiş giysilerinizin keyfini çıkarırken her yıl enerjiden tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca 30°'de yıkamayı tercih ederek, çamaşır makinenizin iklim değişikliği üzerindeki etkisini %50 oranında azaltabilirsiniz.

Çamaşır makinenizi mümkün olduğunca doldurun ve enerji faturanızdan tasarruf edin

Çamaşır makinenizi mümkün olduğunca doldurmak, yalnızca sudan değil aynı zamanda enerji faturanızdan da tasarruf etmenize yardımcı olur.

Yıkama rutininizi planlayarak ve benzer şekilde kirlenmiş kıyafetleri bir araya getirerek, yarı dolu bir tamburla çamaşır yıkamaktan kaçınabilir ve böylece deterjandan ve yıllık enerji faturanızın %70'ine kadarından tasarruf etmiş olursunuz.

Kişisel ekolojik ayak izinizi hesaplayın

Henkel ve Wuppertal Institute (Almanya) tarafından geliştirilen hesaplayıcıyı kullanarak kişisel kararlarınızın karbon ayak izinizi nasıl etkilediğini öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırın. Bu hesaplayıcının yardımıyla, kişisel ekolojik ayak izinizi hızlıca belirleyebilirsiniz.

HESAPLAYICIYI BAŞLAT

Dünyamızı daha temiz hale getirme

  • Sertifikalarımız

    Sertifikalarımız

    Henkel, çevre dostu deterjanların geliştirilmesinde öncü konumdadır ve 2005 yılında "A.I.S.E. Sürdürülebilir Yıkama ve Temizlik Sözleşmesi"ni imzalayan ilk şirket olmuştur. Uluslararası Çamaşır ve Ev Bakımı Derneği'nin bu girişimine katılan şirketler, proseslerini sürekli olarak iyileştirmeyi ve tanımlanan önemli rakamlar temelinde kaydedilen ekonomik, çevresel ve sosyal ilerleme konusunda yıllık rapor sunmayı taahhüt etmektedir.

  • Henkel sorumluluğu

    Henkel sorumluluğu

    Sürdürülebilirlik alanında öncü bir şirket olarak, sürdürülebilir gelişim için yeni çözümleri teşvik etmek ve faaliyetlerimizi sorumlu ve ekonomik olarak başarılı bir şekilde geliştirmek istiyoruz. Bu, tüm değer zinciri boyunca tüm şirket faaliyetlerimizi kapsamaktadır.