Boya Maddesi, Boya ve Renk Lekeleri Türleri

Başlamadan önce çıkarılması gereken lekenin türünü saptayın. Giysinizi lekeleyebilecek boya ve boya maddeleri çeşit çeşittir, örneğin;

 

 • Yumurta boyası
 • Saç boyası
 • Parlak boya
 • Emülsiyon boyası
 • Lateks boya
 • Sulu boya
 • Zamklı boya
 • Kabarık boya
 • Çamaşır boyası
 • Gıda boyası
 • Akrilik boya
 • Yağlı boya
 • Gıda boyası

 

Her durumda, leke kurumadan hızla işleme başlamak lekenin çıkma ihtimalini artırır.

 

Boya Maddesi, Boya ve Renk Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

Giysilerinizdeki boyadan hızla kurtulmak veya giysinizdeki boyayı çıkarmak için:

 

 1. Kumaşın rengine uygun bir Persil deterjan seçin
 2. Boya ve boya maddesi fazlasını çıkarın
 3. Lekeyi arkasını çevirerek ılık suyla yıkayın.
 4. Persil deterjanı dökün
 5. Yıkayıp durulayın
 6. Lekenin çıktığından emin olun

 

Bir Deterjan Seçin

Leke çıkarma işlemine başlamadan önce giysinin etiketine bakın ve giysinin yıkanabilir özellikte olduğundan emin olun. Beyazlar için leke çıkarıcı deterjan Persil Gülün Büyüsü Jel kullanabilirsiniz. Renkliler için en iyi seçim Persil Color Jel ya da Persil  deterjanlarıdır.

 

Lekede Ön İşlem

Bir kaşık yardımıyla boya veya boya maddesini olabildiğince kazıyın, bu arada lekeyi yaymamaya dikkat edin. Gömleği, pantolonu veya kotu ters çevirerek lekenin arkasını ılık suyla yıkayın. Ardından seçtiğiniz Persil deterjanı lekenin ön tarafına dökün ve 30 dakika dokuya nüfuz etmesini bekleyin. Ilık suyla durulayın.

 

Derhal Yıkayın

Giysiyi ön yıkama sonrasında beklemeden yıkayın. Giysinin bakım etiketini kontrol ederek kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Yıkama sonlandığında lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Aksi halde tekrar ön yıkamaya tabi tutup yıkayın.

 

Boya Maddesi, Boya ve Renk Lekelerini Farklı Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Çıkarma

Boya maddesi ve boya lekeleri her zaman makinede yıkanabilir çamaşır ve kumaşlarda oluşmaz. Halı veya kanepenizdeki bu tür bir lekeyi çıkarmaya çalışıyorsanız, yukarıdaki adımları izleyerek nokta uygulaması yapın, Persil Color ile alanı ön işleme tutun, ardından deterjanı soğuk suyla temizleyin. Küf ve pas oluşmasını önlemek için bölgeyi kuruyana kadar temiz bir bezle kurutun. Ancak bundan önce, görünmeyen bir alanda su ve deterjanla ürünün dayanıklılığını kontrol etmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

 

Ürün yıkama özelliğine sahip değilse profesyonel bir yıkama ve kuru temizleme merkezine götürün.

 

Pamuk, deri veya kot gibi dayanıklı bir kumaşla çalışıyorsanız, boya maddesi ve boya lekelerinin işlenmesi yukarıdaki adımlar kadar basittir.

 

Ancak bu lekeleri yün ve ipek gibi nazik yıkanabilir kumaşlardan çıkarmanız gerektiğinde Perwoll ile işleme tutup elinizde yıkayın. Perwoll, hassas materyaller için üretilmiştir ve lekeyi çıkarırken kumaşa zarar vermez.

 

Boya Maddesi, Boya ve Renk Lekesi Çıkarmak için Özel Koşullar

Giysilerinizden boya, boya maddesi veya saç boyası lekesini çıkarmak zor olabilir. Leke kuruduğunda ise bazen imkansız hale gelir. Bazı giysilerdeki eski veya kurumuş boyaları çıkarmak mümkün olmasa da, giysiyi birkaç saat süreyle ılık su ve Persil deterjan karışımına batırarak bazı lekeleri çıkarabilirsiniz.

 

Boya ve Boya Maddesi Lekeleri için Ev Yapımı ve Doğal Leke Çıkarıcılar

Boya ve boya maddesi lekelerini çıkarmak için doğal leke çıkarıcılar ve ev yapımı leke çıkarıcılar kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olun. Çamaşır makinenizde kullanıma uygun ve giysilerinizden leke ve kirleri çıkarmak üzere üretilmiş Persil deterjanların aksine saç spreyi, tuvalet ispirtosu, sirke ve hidrojen peroksit gibi çeşitli doğal solüsyonlar beklenmedik sonuçlara yol açabilir.

 

Boya, boya maddesi ve renk lekelerinin giysilerden çıkarılması zor, ancak imkansız değildir. Bu ipuçlarını kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.