Ter Lekesi Türleri

Ter dendiğinde, çoğumuzun aklına koltuk altı lekeleri gelir. Ancak ter hemen her yerde oluşabilir. En yaygın yerler koltuk altları, boyun ve sırttır. Koltuk altlarımızdaki bakteriler nedeniyle koltuk altındaki ter lekeleri genellikle daha belirgindir. Bu bakteriler terdeki proteinlerle reaksiyona girerek yoğun bir koku yayar.

 

Deodorantınız da lekelere neden olabilir. Teri azaltmak ve kokusunu örtmek için üretilmiş olsa da, çoğu deodorantta bulunan alüminyum, terle reaksiyona girerek beyaz lekelere yol açabilir.

 

Gömleklerden Ter Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

Gömleklerdeki ter lekelerinin çıkarılması zor değildir. Yapmanız gereken şudur.

 

  1. Etiketine bakarak gömleğin makinede yıkanıp yıkanamayacağını öğrenin
  2. Bir Persil deterjanı seçin
  3. Persil deterjanınızı lekenin üstüne dökün
  4. Kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın
  5. Lekenin çıktığından emin olun

 

Bir Deterjan Seçin

Ter lekelerini çıkarma işleminden önce giysinin etiketine bakarak giysinin yıkanabilir olduğundan emin olun. Bu durumda kullanılabilecek en iyi deterjanlardan biri Persil Gülün Büyüsü Jel olacaktır. Renkli giysiler için Persil Color Jel seçin. Narin kumaşlarda ve spor kıyafetlerinde Perwoll kullanılması önerilmektedir.

 

Ön İşlem

Ter lekesini temizlemek için seçtiğiniz deterjan doğrudan lekeye uygulayın ve deterjanın kumaşın dokusuna nüfuz etmesi için yaklaşık 10 dakika bekleyin.

 

Leke inatçıysa deterjan ve ılık su karışımı yaparak gömleği içine batırabilirsiniz.

 

Yıkama ve Durulama

Diğer lekelerin aksine, gömleği çamaşır makinesine atmadan önce leke çıkarıcı deterjanı dökmeyin. Etiket talimatına göre giysiler için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

 

Yıkamadan Sonra Lekeyi Kontrol Etme

Yıkama döngüsü sonlandığında sarı lekenin hala orada olup olmadığını kontrol edin. Çıkmadıysa giysiyi kurutucuya atmayın, aksi halde leke gömlekte yerleşir. Bunun yerine ön işlem ve yıkama adımlarını tekrarlayın.

 

Beyaz Gömleklerden Ter Lekelerini Çıkarma

Sarı lekeler beyaz gömleklerde dikkat çeker, bu nedenle çabucak temizlenmelidirler. Beyazlarda kir ve tozu çıkarmak için üretilmiş bir Persil deterjan seçin.

 

Renkli ve Beyaz Gömlekler: Ter Lekesini Çıkarma

Dokuyu bozabilecekleri veya gömleğinizin rengini değiştirebilecekleri için renkli gömleklerde ev yapımı veya doğal çözelti kullanmaktan kaçının. Bunun yerine deterjan ve leke çıkarıcı olarak Persil Color Jel ürünlerini, spor veya açık havada giydiğiniz gömlekler için Perwoll ürününü kullanın.

 

Özel Kumaşlardan Ter Lekelerini Çıkarma

Gömleklerinizdeki ter lekelerinden usandıysanız gömleğinizin ne tür kumaştan yapıldığına dikkat edin. Kot, keten, polyester ve pamuk gibi kumaşlar sağlamdır ve çamaşır makinesinin güçlü rotasyonu ile kolayca başa çıkabilir. İpek ve yün gibi diğer malzemeler ise makinede yıkandığında zarar görür. Bu narin kumaşlar elde yıkanmalıdır.

 

Bu ipuçlarından yararlanarak gömleklerinizdeki sarı lekelerden kurtulun.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.