Makyaj ve Ruj Lekesi Türleri

Pek çok makyaj ürünü giysileri lekeleyebilir, örneğin:

 

 • Ruj
 • Fondöten
 • Dudak balzamı
 • Göz kalemi
 • Maskara
 • Dudak parlatıcı
 • Allık

 

Dikkat etmezseniz özellikle yağ bazlı veya renk verici içeren dudak nemlendiricileri de leke bırakabilir.

 

Makyaj ve Ruj Lekesi Çıkarma: Adım Adım

Peki makyaj lekelerini çıkarmanın sırrı nedir?

 

 1. Giysinin renk ve dokusuna göre doğru Persil deterjanı seçin
 2. Lekeyi Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Color Jel deterjanla ön işleme tutun
 3. Lekeyi mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın
   Lekenin çıktığından emin olun

 

Uygun Deterjan ve Leke Çıkarıcıyı Seçme

Makyaj ve ruj lekelerini çıkarmak için, Persil Gülün Büyüsü Jel beyaz giysilerde kullanılırken, Persil Color Jel renkli giysiler için uygun seçenektir. Elde yıkanması gereken narin kumaşlarda Perwoll kullanın.

 

Lekede Ön İşlem

Giysiyi çamaşır makinesine atmadan önce lekenin bir süre ön işleme tutulması faydalı olabilir. Doğrudan lekenin üzerine az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Color Jel dökün, hafifçe ovalayın ve 5 dakika bekletin.

 

Giysiyi Yıkama

Giysiyi üreticinin önerdiği en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Lekenin yerleşmesini önlemek için bu işlemi hızla yapmalısınız.

 

Lekeyi Kontrol Etme

Leke hala duruyor mu? Bu durumda ön işlem ve yıkama adımlarını tekrarlamanız gerekebilir.

 

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Makyaj ve Ruj Lekelerini Çıkarma

İpek veya yün giysinizde leke mi var? Kurtulmak için şunları yapın.

 

Makyaj ve Ruj Lekeleri ve Özel Çamaşır Türleri

Makyaj ve ruj lekesi gömleğinizdeyse yukarıdaki adımları kolayca uygulayabilirsiniz.

 

Ancak halınızda, döşemenizde veya çamaşır makinesine atılamayacak başka bir türde kumaşta ise, farklı bir yöntem denemelisiniz. Bu durumda lekenin üzerine az miktarda Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Color Jel deterjan döküp soğuk suyla yıkayın ve lekeyi temiz beyaz bir bezle kurulayın. Bu, yıkama gerektirmeden lekenin çıkarılmasını sağlar.

 

Makyaj ve Ruj Lekeleri ve Farklı Kumaşlar

Polyester ve pamuk gibi dayanıklı kumaşlarda yukarıda belirtilen adımlar uygulanarak makyaj ve ruj lekeleri kolayca çıkarılır. İpek ve yün gibi belirli kumaşların çamaşır makinesine dayanamayabileceğini unutmayın. Bu tür kumaşlarda en iyi yöntem Perwoll ile elde yıkamaktır.

 

Makyaj ve Ruj Lekeleri için Özel Durumlar

Gömleğinizi yanlışlıkla makyaj veya ruj lekesi ile mi çamaşır makinesine attınız? Hâlâ umut var. Kurumuş lekenin çıkması, leke türüne bağlıdır. Göz farı, allık veya fondöten gibi toz makyajlar çoğunlukla selobantla çıkarılabilir. Selobantı ilgili bölgeye yapıştırın ve toz çıkana kadar söküp yapıştırma işlemini tekrarlayın.

 

Kurutucudan alınan giysiden maskara, göz kalemi, sıvı fondöten ve ruj lekesini çıkarmak için, örn. Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Color Jel kullanabilirsiniz.

 

Özel Renklerdeki Makyaj ve Ruj Lekeleri

Beyaz gömlekteki makyaj lekesini mi çıkarmak istiyorsunuz? Belki de yanlışlıkla gömleğe kırmızı allık veya ruj bulaştırdınız ve ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.

 

İlk yapmanız gereken, derhal harekete geçmektir. Giysiyi soğuk suya tutun, böylece lekenin büyük kısmı akar. Ardından temiz beyaz bir bez alın ve lekeyi deterjanla kurutarak lekenin büyük kısmını çıkartın. Lekeyi fırçalamayın veya ovmayın, aksi halde yayılabilir. Aynı işlem koyu renk giysilerdeki beyaz makyaj lekelerinde de uygulanabilir.

 

Makyaj Lekeleri için Özel Deterjanlar

Giysilerinizdeki makyaj lekelerini çıkarmak için ev yapımı ve doğal leke çıkarıcılar kullanmayın. Tuvalet ispirtosu veya ağartıcı gibi türler, çeşitli kumaş türlerine zarar verebilir. Sirke gibi diğer ürünler ise zamanla çamaşır makinenizin plastik ve kauçuk kısımlarına zarar verebilir.

 

Bunun yerine özellikle leke çıkarıcı ve giysi temizleyici olarak tasarlanmış Persil deterjan veya Perwoll kullanın.

 

Makyaj lekesini çıkarmak mı istiyorsunuz? Bu ipuçlarıyla ruj, sıvı fondöten, maskara, hatta göz kalemi lekelerini çıkarabilirsiniz.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.