Yemiş Lekesi Türleri

Yemiş lekeleri giysilerde görmesi en kolay ve kumaşın rengi ve türüne bağlı olarak, çıkarılması en zor olanlardan biridir. Yediğiniz ister böğürtlen, ister yabanmersini, çilek, dut, kızılcık veya ahududu olsun, hızla hareket etmelisiniz. Neden? Bu meyveler iki cephede leke bırakır. Güçlü boyaları çabucak iz bırakır. Yerleşirlerse, meyve suyundaki şeker kumaşı sarartır. Bu dirençli lekelerden kurtulmak için çoğunlukla en uygun yaklaşım, oksijenli ağartıcı içeren bir deterjanla yıkamaktır.

 

Yemiş Lekelerinin Çıkarılması: Adım Adım

Peki bunlardan nasıl kurtulacaksınız?

 

  1. Çabucak uygun Persil deterjanınızı alın
  2. Giysinin üstündeki suyu ve meyveyi olabildiğince kurutup kazıyın
  3. Giysiyi tersyüz ederek soğuk suyla yıkayın
  4. Bakım etiketine göre önerilen en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın
  5. Lekeyi kontrol edin
  6. Çıkmamışsa, seçtiğiniz deterjanın miktarını artırarak yıkamayı tekrarlayın ve/veya yıkama döngüsünü uzatın. Giysinin önceden ayrıca suya batırılması bu tür dayanıklı lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

 

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçin

Yemiş lekelerinde en önemli nokta hızlı hareket etmektir, bu nedenle giysilerdeki yemiş lekelerini çıkarmak için elinizin altında doğru Persil deterjanın bulunduğundan emin olun.

 

  • Beyaz ve renk bırakmayan giysiler için Persil Gülün Büyüsü Toz  tercih edin
  • Renkli kumaşlarda Persil Color Toz veya Persil Color Jel kullanın
  • Nazik kumaşlar için Perwoll

 

Lekeli Bölgeyi Ön İşleme Tutun

Yemişi olabildiğince kazıyın, ardından temiz bir havluyla bölgeyi kurutarak fazla sıvıyı alın. Giysiyi tersyüz ederek lekenin arkasından soğuk su akıtın. Ön işlem için doğrudan lekenin üstüne Persil Color Jel veya Persil Gülün Büyüsü Jel uygulayın, hafifçe ovalayın ve bir süre bekletin.

 

Yıkayıp Durulayın

Yıkama sıcaklığı ne kadar yüksekse, ağartma etkisi ve leke çıkarma performansı o kadar iyi olur. Bu nedenle ağartılabilir meyve ve yemiş lekelerinden kurtulmak için izin verilen (bakım talimatları) en yüksek yıkama sıcaklığını kullanın. Ayrıca seçtiğiniz Persil deterjanın kutusunda belirtilen ‘çok kirli çamaşırlar’ dozajını seçin.

 

Lekenin Çıktığından Emin Olun

Yıkamanın ardından lekenin solup solmadığına bakın. Aksi halde, ve giysi beyaz veya solmayan bir yapıda ise deterjan dozajını artırarak veya yıkama süresini uzatarak tekrar yıkayın. Giysi solmaz yapıda olduğu sürece, yarım saat kadar Persil Gülün Büyüsü Toz ve ılık sudan oluşan çözeltiye yatırabilir ve bir kez daha yıkayabilirsiniz.

 

Özel Çamaşır Tipleri ve Kumaşlardan Yemiş Lekesi Çıkarma

Gömleğinizden yemiş lekesini veya beyaz pantolonunuzdan çilek lekesini çıkarmaya çalışırken, hızlı hareket ettiğinizde yukarıdaki adımlar işe yarayabilir İpek, yün veya pamuk gibi belli kumaşların yıkanmasında kullandığınız deterjana ve giysiyi nasıl yıkadığınıza dikkat edin. Yün ve ipekte Perwoll kullanılmalı ve daha ziyade elde yıkanmalıdır.

 

Beyaz Giysilerden Yemiş Lekelerinin Çıkarılması

Beyaz giyside yemiş lekesi varsa, lekeyi çıkarmak için her zamanki gibi ön işleme tutun.

 

Yaz; taze, sulu meyveler mevsimidir. Yemiş lekelerini düşünmeden tadını çıkarın. Bu ipuçları, lekelerden çabucak kurtulmanızı sağlar.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.