Zerdeçal Lekelerine Genel Bakış

Karşınızdaki ister toz halinde zerdeçal olsun, ister biber veya köriye katılmış olsun, zerdeçal lekelerinin çıkarılması meşakkatlidir. Zerdaçalın ana bileşeni kürkümin, baharata bu canlı rengi vermektedir. Ne yazık ki kürkümin suda çözünmez.
Giysinizdeki zerdeçal halen toz halindeyse önce giysiyi dışarı çıkarın ve sertçe silkeleyerek tozun büyük kısmını giderin. Ardından zerdeçal lekesinden kurtulmak için şunları yapın.

 

Zerdeçal Lekelerinin Çıkarılması: Adım Adım

  1. Bir Persil deterjan seçin
  2. Katı haldeki kalıntıyı olabildiğinde kazıyın
  3. Persil deterjanınızı doğrudan lekenin üstüne uygulayın
  4. En az yirmi dakika suyun içinde bırakın
  5. Deterjanı durulayın, ardından kumaş için mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın
  6. Lekenin çıktığından emin olun

 

Bir Deterjan Seçin

Zerdeçallı giysinin yıkanması, lekenin çıkarılması için yeterli değildir.  Zerdeçal suda çozünmediğinden, zerdeçal lekelerini çıkarmak için üstün kalitede deterjanlar seçin.

 

  • Renkli kumaşlarda Persil Color Toz  veya Persil Color Jel
  • Beyazlar için Persil Gülün Büyüsü Toz veya Persil Gülün Büyüsü Jel
  • Nazik kumaşlar için Perwoll

 

Ön İşlem

Köri veya biberi temizliyorsanız katı maddeyi olabildiğince kazıyın ve toz zerdaçalı silkeleyin. Bölgeyi Persil deterjanla ön işleme tutarak deterjanı parmaklarınızla hafifçe kumaşın liflerine yedirin. 20 dakika lekenin üstünde tutun, ardından tamamen durulayın.

 

Yıkayıp Durulayın

Persil ürün etiketindeki ‘çok kirli çamaşırlar’ dozajını kullanarak giysiyi kumaş için güvenli olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Bu bilgiyi giysinin etiketinden alabilirsiniz.

 

Lekeyi Kontrol Edin

Lekenin çıktığından emin olun. Çıkmamışsa kurutmayın, yoksa leke yerleşir. Bunun yerine deterjan ve soğuk su karışımı hazırlayın ve giysiyi iki saat kadar karışıma batırın. Tekrar yıkayın.

 

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Zerdeçal Lekelerini Çıkarma

Makinede yıkanamayacak bir çamaşıra zerdeçal, biber veya köri döktüğünüzde, lekeye bölgesel işlem uygulamanız gerekir. Bunun için Persil deterjanı bölgeye dökün, 20 dakika sabırla bekleyin ve durulayın. Bölgeyi silerek kurutun. Leke kaybolana kadar bu işlemi birkaç kez yapmanız gerekebilir.
Narin kumaşlarda daima giysinin etiketini kontrol edin. Çoğu elde yıkanmaktadır. Bu durumda deterjan ve leke çıkarıcı olarak Perwoll deterjanını kullanın.

 

Zerdeçal Lekeleri için Özel Deterjanlar

Özellikle evden uzaktaysanız, zerdeçal lekesi için doğal leke çıkarıcılar veya ev yapımı çözümler kullanmak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki bu çözümler, başınızı daha fazla ağrıtabilir; giysinize ve çamaşır makinesine zarar verebilir. Bunun yerine eve gelip Persil gibi güvenilir bir deterjan kullanana kadar tozları silkeleyin ve lekeyi ıslak tutun.

 

Beyaz veya Sarı Giysilerden Zerdeçal Lekesinin Çıkarılması

Beyaz veya sarı bir gömlekten köri lekesinin çıkarılması, genellikle yukarıdaki adımların uygulanmasını içerir. Ancak bu renkteki giysilerin üzerinde bazı inatçı lekeler, özellikle koyu iseler, birden fazla ön işlem gerektirebilir.

 

Yemeklerinizden köriyi çıkarmak istemiyor, ancak her seferinde ortalığı zerdeçala mı buluyorsunuz? Endişelenmeyin, bu ipuçlarıyla lekeden çabucak kurtulabilirsiniz.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.