Skip to Content

Beyaz Giysilerdeki Lekeleri Çıkarma

En zoru, beyaz giysileri temiz tutmaktır. Ne kadar dikkat etseniz de en kötü türde lekeleri adeta kendine çeker; örneğin hardal, ketçap ve sos, yiyecek, deodorant ve koltuk altı lekeleri, kahve ve çay lekeleri gibi. Bir parça çikolata yemek bile bazen felaketle sonuçlanabilir. Bu tür lekeler görmezden gelinemez. Beyaz giysilerdeki lekeleri çıkarmak için aşağıdaki talimatları uygulayın.

Yeni yıkanmış beyaz giysiler akşamüzeri bahçedeki çamaşır ipine asılı duruyor.

Beyaz Gömleklerdeki Lekeleri Çıkarma

Beyaz gömleklerde sıklıkla uğraşmanız gereken en yaygın lekeler deodorant, ter ve koltuk altı lekeleridir. Bu lekeler, beyaz giysilerden tamamen çıkarılması zor olan sarı izler bırakır. Ayrıca belirgin bir koku bırakırlar.

Beyaz Pantolon ve Gömleklerdeki Lekeleri Çıkarma

Pantolonlar ve gömlekler çimen, çamur, toz, güneş yağı, losyon ve krem lekelerine karşı daha hassastır. Çocuğunuz varsa, beyaz pantolon ve şortların damlayan meyve ve sebze sularını kolayca çektiğini bilirsiniz. Yetişkin halinizle bile, dalgınlıkla elinizi pantolonunuza silerek giysilerinize yiyecek, yağ ve katı yağı sürebilirsiniz.

Beyaz Elbiselerdeki Lekeleri Çıkarma

Beyaz elbiseler güzel ve canlıdır, ama temiz tutulmalıdır. Güneşli bir günde güneşin tadını çıkarırken beyaz giysinize zarar verebilecek en yaygın leke türleri makyaj ve kandır. Çoğu beyaz elbise narin kumaştan yapılmıştır. Bu çoğunlukla, lekeyi çıkarmak için elde yıkanmaları veya kuru temizlemeye verilmeleri gerektiği anlamına gelir. Lekenin ön işlemine başlamadan önce her zaman bakım etiketini kontrol edin ve şüpheye düştüğünüzde bir uzmana danışın.

Beyaz Spor Ayakkabılardaki Lekeleri Çıkarma

Beyaz spor ayakkabıları genellikle çimen, çamur, yaprak ve kir lekeleri için mıknatıs görevi görür. Çocukların beden eğitimi sınıflarında ve spor sırasında da sıklıkla kullanılır. Spor ayakkabılardaki lekelerin çıkarılması, diğer giyecek türlerinden farklıdır.

Çamur ve kirle uğraşıyorsanız, tamamen kurumasını bekleyin ve yumuşak bir fırçayla kiri  fırçalayın. Ardından ayakkabıları ılık suyla yıkayın. Ayakkabıların çok fazla suyla sırılsıklam olmamasına dikkat etmelisiniz. Ardından Persil deterjanınızı ve leke çıkarıcınızı ayakkabının üstüne uygulayın ve fırça veya havluyla ovalayın. İyice durulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.

 • Leke çıktığında ayakkabının içini kağıt havluyla doldurun. Bu sayede, ayakkabı kururken şekli bozulmaz.

Beyaz Giysilerden Leke Çıkarma: Adım Adım

Beyaz jean, gömlek, pantolon veya şorttan leke çıkarmanız gerektiğinde aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Beyaz giysilerin temizlenmesi için üretilmiş bir Persil deterjan ve leke çıkarıcı seçin
 2. Lekeyi deterjanla yıkayın.
 3. Lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin ve gerekirse adımları tekrarlayın
 4. Lekeyi doğal olarak ağartmak için güneşte kurutun

 

Leke Çıkarıcı Seçimi

Persil Gülün Büyüsü Jel özellikle beyaz giysilerden kir, yapışkan madde ve tozun çıkarılması için tasarlanmış bir deterjandır. Bu deterjan lekenin çıkmasında tek başına etkilidir; limon suyu veya hidrojen peroksit gibi beyaz giysinizin rengini değiştirebilecek doğal leke çıkarıcılardan kaçının.

Bölgede Ön İşlem

Meyve suyu ve içecek lekeleri, kan lekeleri gibi sıvı lekelerinde beyaz giysiyi temiz bir bezle kurutarak sıvının olabildiğince fazlasını alın, ardından ters çevirerek soğuk suyla yıkayın. Leke yiyecek veya yağ lekesiyse, katı veya yarı katı maddeyi olabildiğince çıkarın. Bu adımların ardından doğrudan lekenin üstüne Persil Gülün Büyüsü Jel uygulayın, hafifçe ovalayın ve bir süre bekletin. Deodorant lekeleri ile mücadele etmek için, ön işlemde kullanılan ve marketlerde bulunan özel bir asitli leke çıkarıcıya (örn. pas çıkarıcı) ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve giysinizin bakım etiketini okuyun.

Leke inatçıysa soğuk veya ılık su ve deterjan karışımına batırabilirsiniz. Sıcak su kullanmaktan kesinlikle kaçının, lekenin yerleşmesine neden olabilir.

 

Yıkama ve Durulama

Beyaz giysileri yıkamadan önce kumaşın makinede yıkanabildiğinden emin olmak için daima etiketini kontrol edin. Elde yıkanması gereken hassas kumaşlarda Perwoll kullanın. Diğerlerini kumaş için güvenli olan en yüksek yıkama sıcaklığında yıkayın.

Lekeyi Kontrol Etme
Yıkama döngüsünün ardından lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Duruyorsa, ön işlem ve yıkama adımlarını tekrarlayın. Lekenin çıkarılmasında ilave destek için beyaz giysiyi güneşte kurutun, böylece kumaş doğal olarak ağartılacaktır.

Beyaz giysiler giyerken düşünmek zorunda değilsiniz. Bu ipuçlarından yararlanarak en yaygın lekelerden kurtulabilir ve giysilerinizi canlı tutabilirsiniz.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Toz Gülün Büyüsü

  Persil Toz Gülün Büyüsü

Latest articles

 • Bir Labrador sırt üstü yatıyor, boynunda peluş köpek duruyor.

  Evcil Hayvanların Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Kot pantolonlu bir kadın hafif bir kanepede duruyor, sadece bacakları görünüyor.

  Kotlardan Leke Çıkarma