Skip to Content

Meyve ve Sebze Lekelerini Çıkarma

Çoğu lezzetli sebze ve meyve suyu, giysilerinizde leke  bırakabilir. Neyse ki hızlı hareket ederek bunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Meyve ve Sebze Lekelerini Çıkarma

Meyve ve Sebze Lekesi Türleri

Domates, yabanmersini, portakal, çilek, kiraz, yemiş, böğürtlen, ahududu, nar, zerdeçal ve mango lekesi gibi çeşitli türde meyve ve sebze lekesi vardır.

Bu lekeler taze meyve, sebze ya da jöle veya reçel yerken meydana gelebilir.

 

Meyve ve Sebze Lekelerini Çıkarma: Adım Adım

 1. Olabildiğince hızlı hareket edin
 2. Giysinizdeki fazla meyve veya sebzeleri atın
 3. Lekeyi soğuk sudan geçirin
 4. Renk ve kumaş türüne uygun bir Persil deterjanı seçin
 5. Giysiyi ön işleme tutun
 6. Giysiyi yıkayın
 7. Lekenin çıktığından emin olun

Hızla Hareket Edin

Giysinizdeki kalan meyve veya sebze suyu veya sosunu olabildiğince uzaklaştırıp giysiyi soğuk suya tutun. Bu arada lekeli bölgeyi süngerle silerek lekenin kalkmasını sağlayın.

 

Bir Deterjan ve Leke Çıkarıcı Seçme

Doğru deterjan harikalar yaratabilir. Renkli kumaşlarda Persil Renkliler ve beyaz kumaşlarda Persil Gülün Büyüsü Jel uygun deterjanlardır. İpek, yün veya saten gibi narin kumaşlar için Perwoll en iyisidir. Ancak, yıkama veya ön işlem öncesinde her zaman çamaşırın etiket talimatlarını okuyun.

Ön İşlem ve Yıkama

Kumaşın dayanıklılığını kontrol edin, ardından Persil Gülün Büyüsü Jel veya Persil Renkliler ürününü doğrudan lekeye uygulayın ve hafifçe yedirin. Birkaç dakika bekleyin, ardından giysiyi etiket talimatına göre mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Lekeyi Kontrol Etme

Tek yıkamada leke tamamen çıkmadıysa, çamaşırı birkaç saat boyunca seçtiğiniz Persil deterjan çözeltisinde bekletmeniz, ardından her zamanki gibi yıkamanız tavsiye edilir. Suda bekletmeniz, inatçı meyve ve sebze lekelerinden kurtulmanızı sağlayabilir.

Özel Çamaşır ve Kumaş Türlerinden Meyve ve Sebze Lekelerini Çıkarma

Gömleğinizden veya beyaz pantolonunuzdan meyve ve sebze lekelerini çıkarmaya çalışıyorsanız, yukarıdaki adımlar çoğu zaman işe yarar. Ancak bazı kumaş türleri çamaşır makinesinde yıkanamaz. İpek veya yün gibi narin kumaşlardan yapılmış giysileri elde yıkamak için Perwoll kullanarak  temizleyebilirsiniz.

 

Belirli Renklerde Meyve ve Sebze Lekelerini Çıkarma

Zor meyve ve sebze lekeleriyle uğraşırken, deterjan seçmeden önce giysinin rengini göz önünde bulundurun. Mavi, siyah, kırmızı ve yeşil renkli giysilerde, özellikle ürünlerin solmazlık özelliği zayıfsa, en uygunu renkliler için deterjanlardır.

Meyve ve Sebze Lekeleri için Özel Deterjan

Ev yapımı leke çıkarıcılar da meyve ve sebze lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Ancak giysinizin kumaşına veya çamaşır makinenize zarar verebilirler. Meyve ve sebze lekelerini çıkarırken özellikle leke ve kirleri çıkarmak üzere üretilmiş deterjanlar kullanın.

Meyve veya sebze lekelerinden bıktınız mı? Bu ipuçları sayesinde lekelerden korkmayın.

More Products

 • Persil Gülün Büyüsü

  Persil Gülün Büyüsü

 • Persil Renkliler

  Persil Renkliler

Latest articles

 • Bir adam koşuyor.

  Deodorant Lekelerini Çıkarma

 • Kızıl saçlı bir kız sakızıyla büyük bir balon yapmış

  Sakız Lekelerini Çıkarma

 • Kakao ile kirlenmiş bir el taze hazırlanmış bir çikolatalı pralin tutuyor, arka plandaki kasede ve masada ise bulanık pralinler duruyor.

  Çikolata Lekesini Çıkarma